Po porodu, má muž (otec dítěte) nárok na 14 dní placené otcovské dovolené. Nárok na dávku otcovské poporodní péče, je během prvních 6 týdnů po porodu. Výpočet otcovské je podobný, jako výpočet mateřské. U zaměstnance s hrubou mzdou do cca 45 000 Kč je to 70% z hrubé mzdy.
Otcovská dovolená, je placené volno pro tatínky po porodu (po narození dítěte). Pozor na to, abyste si nespletli otcovskou dovolenou se situací, kdy je muž (otec dítěte) na mateřské nebo rodičovské dovolené. To je něco jiného.
Po narození dítěte, má muž nárok, na 14 dní placené dovolené (dávka otcovské poporodní péče), kterou může čerpat během prvních 6 týdnů po porodu.
Nárok na otcovskou mají zaměstnanci nebo OSVČ (pokud si platí nemocenské pojištění). Výpočet otcovské je podobný, jako u mateřské (peněžité pomoci v mateřství). I otcovská je stejně jako PPM, ve výši 70%, z redukovaného denního vyměřovacího základu.
Pro výpočet otcovské dovolené, je u zaměstnanců rozhodující jejich hrubá mzda (za posledních 12 měsíců) a počet dní, kdy budou doma (maximum je 14 kalendářních dní):
Otcovská dovolená (stejně, jako mateřská), spadá pod nemocenské dávky. Má na ni nárok tedy jen zaměstnanec (za kterého hradí nemocenské pojištění zaměstnavatel) nebo OSVČ (který si musí platit nemocenské pojištění sám).
V některých případech, je nárok na dávku otcovské poporodní péči u těch, kdo pracují na DPP nebo DPČ. Pouze ale v případě, že jim daná dohoda (DPP nebo DPČ) zakládá účast na nemocenském pojištění:
Pokud je otec dítěte nezaměstnaný, tak má na dávku otcovské poporodní péče nárok jen v případě, že by o ni žádal do 7 dní od skončení zaměstnání (7 dní je standardní ochranná doba pro nárok na nemocenské dávky).
Základní podmínky pro nárok na otcovskou nejsou nijak složité:
Nárok na otcovskou je hned po narození dítěte (i když je žena s dítětem ještě v porodnici).
Výpočet otcovské dovolené je podobný, jako výpočet mateřské. Vychází se z hrubé mzdy (nebo OSVČ z vyměřovacího základu pro nemocenské pojištění).
U zaměstnanců s hrubou mzdou do cca 44 700 Kč, je otcovská ve výši 70% hrubé mzdy. V jiných případech, může výpočet otcovské vypadat takto:
Pokud bychom měli zaměstnance s hrubou mzdou 45 000 Kč, který po porodu bude 14 dní čerpat dávku otcovské poporodní péče, pak by výpočet vypadal takto:
Zaměstnanec si podává žádost o otcovskou dovolenou u svého zaměstnavatele. Je potřeba vyplnit příslušný formulář:
V žádosti o dávku otcovské poporodní péče, zaměstnanec vyplní první část, a takto vyplněný formulář předá zaměstnavateli (před začátkem otcovské dovolené). Zaměstnavatel doplní zbylé údaje a předá žádost na ČSSZ
OSVČ podává žádost o otcovskou až poté, co vyčerpá 14 dní otcovské dovolené. OSVČ vyplňuje stejný formulář, jako zaměstnanec. Vyplňuje ho celý sám, a následně předá na ČSSZ (resp. místně příslušnou OSSZ).
Otcovská je následně vyplacena do 30 dní, od předání podkladů na ČSSZ (nebo zaměstnavateli u zaměstnanců).
Kromě 14 dní otcovské dovolené, může ale muž (otec dítěte) čerpat i klasickou mateřskou dovolenou (22 nebo 31 týdnů). Nebo i následně rodičovskou dovolenou (maximálně do 3 roků dítěte).
Na mateřské nebo rodičovské dovolené může být buď muž (otec) nebo žena (matka). Vždy ale jenom jeden z nich.
Otec dítěte může jít na mateřskou od začátku 7 týdne po porodu. Výpočet mateřské a podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství jsou identické, jako pro ženu. I muž musí splnit podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění (270 kalendářních dní za poslední dva roky) a všechny další podmínky.
Obdobné je to i u rodičovské dovolené. Pokud by chtěl být otec dítěte na rodičovské, tak pro něj platí stejné podmínky jako pro ženu. Nejsou zde v zásadě žádné rozdíly.