Poradna: Exekuce na plat po skončení rodičovské

<span>Pokud vás zajímá, kolik peněz vám zůstane při exekuci na plat v roce 2021, pak si to můžete sami spočítat. Od 1.1.2021 se zvyšuje nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci. Díky tomu lidem v exekuci zůstane z platu o něco málo více peněz.</span> Pokud vás zajímá, kolik peněz vám zůstane při exekuci na plat v roce 2021, pak si to můžete sami spočítat. Od 1.1.2021 se zvyšuje nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci. Díky tomu lidem v exekuci zůstane z platu o něco málo více peněz.

Dobrý den, za dva měsíce by mi měla končit rodičovská a já bych měla jít zpět do práce. Zajímá mě, jak to bude s exekucí. Už nějakou dobu mě „nahání“ exekutor, kvůli jedné nezaplacené půjčce z minulosti. Dokud jsem byla na rodičovské a dostávala jen rodičovský příspěvek, tak mi nic nestrhávali. Mám sice zablokovaný účet v bance, ale jinak mi nic vzít nemůže. Výplatu rodičovské jsem si vyřešila jinak. Zajímalo by mě, kolik mi musí exekutor nechat po nástupu do zaměstnání?

Děkuji za informace, hezký den Klára


Odpověď: Exekuce na plat po skončení rodičovské

V případě vašeho nástupu do nového (nebo původního zaměstnání), je pravděpodobné, že se o tom exekutor velmi rychle dozví, a nařídí vašemu zaměstnavateli provádění srážek z platu.

Důvodem, proč máte nyní „pouze“ zablokovaný účet v bance, a nebyly vám prováděny srážky z rodičovské, je pravděpodobně to, že vaše nezabavitelné minimum, bylo vyšší než částka rodičovského příspěvku.

Nezabavitelné minimum při exekuci na plat

Při exekuci na plat (nebo i na jakýkoliv jiný, exekučně postižitelný příjem) to je tak, že máte nárok na nezabavitelné minimum. Jeho výše se odvíjí od toho, jestli a kolik máte dětí (vůči kterým máte vyživovací povinnost), a také zda máte manžela.

  • Od 1. 1. 2021 se základní nezabavitelné minimum zvyšuje na 7 872,75 Kč

Podle toho, že jste nyní byla na rodičovské, můžeme usuzovat, že máte minimálně jedno dítě. Pokud byste jich měla více, nebo pokud máte i manžela, pak se za každou takovou osobu započítá další zvýšení nezabavitelné částky.

  • Od 1. 1. 2021 je nezabavitelné minimum za dítě/manžela = 2 624,25 Kč

Kolik je nezabavitelné minimum při výpočtu exekuce na plat

Při výpočtu exekuce na plat, by se tedy nejprve spočítalo nezabavitelné minimum. Pokud byste měla jen jedno dítě a byla bez manžela, pak je vaše celkové nezabavitelné minimum:

  • Nezabavitelné minimum od 1. 1. 2021 = 10 497 Kč

Pokud byste měla manžela, pak je to více. To samé, i pokud byste měla dvě děti, nebo dvě děti a manžela – viz tato kalkulačka pro výpočet exekuce.

Výpočet exekuce na plat

Výpočet exekučních srážek z platu, se provádí z čisté mzdy. Od čisté mzdy se odečte nezabavitelné minimum.

Zbytek čisté mzdy se pak rozdělí na třetiny. Pokud je to nutné, částka se zaokrouhlí na číslo dělitelné třemi směrem dolů (a případný rozdíl se připočte k nezabavitelné částce). Pokud by byl zbytek mzdy vyšší než 20 994 Kč, pak se na třetiny rozdělí jen 20 994 Kč.

Rozdělení třetin, pak závisí na tom, jakou máte exekuci (jaký typ pohledávky). Píšete o nezaplacené půjčce. Ta se téměř vždy řadí mezi nepřednostní pohledávky.

V takovém případě se na exekuci strhne jedna třetina ze zbytku mzdy (a případně to, co je nad 20 994 Kč). Dvě třetiny mzdy se připočítají k nezabavitelné částce, a jsou vám vyplaceny na účet v bance (nebo jinou formou).

Kolik mi zůstane při exekuci na plat?

Takže to, kolik peněz vám bude zůstávat při exekuci na plat, po nástupu do nového zaměstnání se odvíjí od toho, jaká bude vaše čistá mzda, a od toho kolik máte dětí a zda máte manžela.

Pro konkrétní výpočet, kolik vám zbude z platu, vám může posloužit tato kalkulačka pro výpočet exekuce.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Exekuce na plat po skončení rodičovské

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna