Poradna: Čerpání rodičovského příspěvku a nemocenských dávek zároveň

<span>Během čerpání rodičovské dovolené není nárok na nemocenské dávky. Po skončení rodičovské, pokud pracujete, tak máte nárok na nemocenské dávky jako kterýkoliv běžný zaměstnanec. A to i v době, kdy ještě dobíráte rodičovský příspěvek.</span> Během čerpání rodičovské dovolené není nárok na nemocenské dávky. Po skončení rodičovské, pokud pracujete, tak máte nárok na nemocenské dávky jako kterýkoliv běžný zaměstnanec. A to i v době, kdy ještě dobíráte rodičovský příspěvek.

Dobrý den, v předcházejícím zaměstnání mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou. Pobírám rodičovský příspěvek do 3 let věku dítěte. Od začátku měsíce jsem nastoupila do nového zaměstnání na základě pracovní smlouvy. Budu mít nárok na nemocenské dávky, pokud bych náhodou otěhotněla a šla na rizikové těhotenství? I když pobírám rodičovský příspěvek? Je možná výplata obou dávek současně?

Děkuji za odpověď.


Odpověď: Čerpání rodičovského příspěvku a nemocenských dávek zároveň

Obecně platí, že nemocenské dávky během dočasné pracovní neschopnosti, jsou poskytovány jako určitá kompenzace, za ušlou výplatu v době nemoci. Platí to jak pro náhradu mzdy za prvních 14 dní (kterou poskytuje zaměstnavatel), tak i pro nemocenské dávky od 15 dne dočasné pracovní neschopnosti.

U současného čerpání nemocenských dávek a rodičovského příspěvku je nutné odlišit dvě různé situace:

  • Nepracujete a jste na rodičovské dovolené (čerpáte rodičovský příspěvek)
  • Pracujete (rodičovská dovolená skončila) a současně ještě čerpáte rodičovský příspěvek

Nárok na nemocenské dávky během rodičovské dovolené

V době, kdy jste na rodičovské dovolené (resp. pečujete doma o dítě a čerpáte rodičovský příspěvek), nemáte nárok na nemocenské dávky. I když jste během rodičovské dovolená stále zaměstnaná, na nemocenské dávky nárok nevzniká.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 28:

(5) Nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo služební plat, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nebo karanténa byla nařízena nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno.

Rodičovská dovolená je právě pracovní volno bez náhrady mzdy

I pro další nemocenské dávky platí omezení. Například nemůže být čerpáno ošetřovné na dítě, na které je čerpán rodičovský příspěvek. Třeba druhým rodičem, který chodí do zaměstnání.

Výjimkou je situace, kdy osoba, která pečuje o dítě onemocní (nebo je třeba v porodnici), a nemůže se tak starat o dítě. Pak je případně nárok na ošetřovné.

Obdobně nemůžete být čerpána ani peněžitá pomoc v mateřství (která také spadá mezi nemocenské dávky) a současně rodičovský příspěvek.

Nárok na nemocenské dávky během zaměstnání, při současném čerpání RP

Pokud ale nastoupíte do plnohodnotného zaměstnání (resp. do takového zaměstnání, které vám zakládá účast na nemocenském pojištění), pak máte nárok na nemocenské dávky tak, jako kterýkoliv jiný zaměstnanec.

To, že současně dostáváte rodičovský příspěvek, ničemu nevadí. Ve chvíli, kdy již nečerpáte rodičovskou dovolenou, jste branná jako běžný zaměstnanec. To, že ještě dobíráte zbytek rodičovského příspěvku, už nehraje žádnou roli.

Nárok na nemocenské dávky během rizikového těhotenství

Pokud byste nyní otěhotněla a byla v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, pak budete mít nárok na standardní nemocenské dávky. Za prvních 14 dní byste dostávala náhradu mzdy od zaměstnavatele. Výše náhrady je 60% z redukované hodinové mzdy a proplácí se pouze skutečně neodpracované směny.

Následně byste pak od 15 dne dočasné pracovní neschopnosti měla nárok na nemocenské dávky. Ty jsou ve výši 60 – 72% (postupně se zvyšují) z redukovaného denního vyměřovacího základu (zjednodušeně z hrubé mzdy). A vyplácí se za každý kalendářní den.

Na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství, byste pak mohla být až do začátku mateřské na další dítě. A po celou dobu byste měla nárok na rodičovský příspěvek.

Změnilo by se to až ve chvíli, kdy by vám 6 – 8 týdnů před porodem vznikl nárok na PPM na druhé dítě. Pak by došlo k zániku nároku na rodičovský příspěvek na první dítě.

Do té doby je ale nárok na rodičovský příspěvek i v době, kdy jste v dočasné pracovní neschopnosti a pobíráte nemocenské dávky.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Čerpání rodičovského příspěvku a nemocenských dávek zároveň

Diskuse: 1
  • Custom avatar Pavel Frank

    Dobrý den.

    Čerpal jsem nemocenskou 11 měsíců. Potom jsem nastoupil do zaměstnání. Nyní pracuji 3 měsíce. Čeká mě operace, v pracovní neschopnosti budu pravděpodobně půl roku. Jak dlouho mi bude nemocenská proplácena, když jsem před tím marodil 11 měsíců a práce schopný jsem teprve 3 měsíce?

    Děkuji Pavel.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna