Jak zbytečně nepřibrat během těhotenství

<span>I když se to často tvrdí, tak v těhotenství rozhodně nemusíte jíst za dva. To opravdu není pravda. </span> I když se to často tvrdí, tak v těhotenství rozhodně nemusíte jíst za dva. To opravdu není pravda.

I když se to často tvrdí, tak v těhotenství rozhodně nemusíte jíst za dva. To opravdu není pravda a je to jen takové ustálené klišé. I když platí, že vaše tělo pro zdravý vývoj dítěte bude potřeba zvýšit jak kalorický příjem, tak i přísun nejrůznějších vitamínů nebo minerálů, rozhodně neplatí, že byste během těhotenství musela jíst dvakrát tolik a nabírat zbytečná kila. V tomto článku se podíváme na to, jak zbytečně nenabrat kila navíc, během těhotenství.

Jak příliš nepřibrat v těhotenství

To, že se během těhotenství bude měnit vaše váha je poměrně jasné. Přece jen, při narození váží dítě i přes 3 – 4 kila, k tomu si připočítejte váhu placenty. A to není zdaleka všechno. Aby vaše se vaše tělo zvládlo vyrovnat se zvýšenou zátěží, provádí řadu „konstrukčních“ změn. A také si vaše tělo, v přípravě na budoucí kojení vytváří dostatečné zásoby. S tím se nedá nic dělat.

Je ale zároveň zbytečné, abyste během těhotenství nabírala kila navíc, „jen tak“. Poradíme vám, jak přibrat právě jen tolik, kolik potřebujete pro zdravé těhotenství, a zdravý vývoj dítěte.

Kolik přiberu během těhotenství

To, o kolik vzroste vaše váha během těhotenství, je do značné míry individuální. V průměru se ale jedná o 10 – 15 kilo. To je „normální“ a přirozené zvýšení váhy během těhotenství. S tím se nesnažte nijak bojovat, pokud nechcete riskovat dopady na vaše zdraví nebo na zdraví dítěte.

Pokud se během vašeho těhotenství postupný nárůst váhy zastaví, nebo pokud dokonce začnete hubnout, měli byste se obrátit na svého lékaře, protože to může indikovat i nějaký skrytý zdravotní problém.

Také platí, že ženy, které již před těhotenstvím neměli zcela „ideální“ váhu, budou přibírat jinak. Ty, které měli spíše podváhu, paradoxně přiberou více, než ženy s optimální váhou nebo dokonce nadváhou.

Jak se mění váha během těhotenství

Během prvního trimestru těhotenství roste váha nejpomaleji. Během prvních 3 měsíců tak většina žen přibere ca 2 – 4 kila navíc. Tedy asi 1 – 1,5 kila za měsíc.

Ve druhém trimestru se pak již zvyšování váhy zrychluje. Obecně platí, že ve druhém trimestru byste již měla přijímat cca o 400 kcal denně navíc (oproti stavu než jste nebyla těhotná). To pak odpovídá nárůstu váhy až o 2 kila za měsíc.

Ve třetím trimestru jsou pak změny tělesných rozměrů a zvýšení váhy nejmarkantnější. Tím, že vaše dítě je už „velké“, potřebujete pro něj i více výživy. Kalorický příjem ve třetím trimestru by tak měl být až 450 – 500 kcal. To pak může znamenat nárůst váhy až o 2,5 kila za měsíc.

Nezapomínejte také na to, že pro těhotné ženy je typické zadržování vody (což se mimo jiné projevuje otoky kotníků nebo dolních částí nohou). S tím pak pochopitelně roste i váha (jeden litr vody, které vaše tělo zadrží navíc, představuje jedno kilo váhy nahoru). Tento nárůst váhy, způsobený zadržováním vody, se ale poměrně brzy po porodu sám srovná. Na „nadměrnou“ vodu v těle může během těhotenství připadat až 2 – 2,5 kila.

Těhotenská dieta

Během těhotenství se důrazně nedoporučuje experimentovat s nějakými „extrémními“ dietami. Během těhotenství potřebujete vyvážený jídelníček, který bude pokrývat všechny potřeby vyvíjejícího se dítěte.

Zdravá těhotenská dieta – rozumný jídelníček během těhotenství musí zahrnovat přibližně 20% bílkovin, 30% tuků a 50% sacharidů.

Také byste měli svůj jídelníček volit s ohledem na dostatečné množství potřebných minerálů a vitamínů.

Některé potraviny jsou pak pro těhotné ženy nevhodné nebo úplně zakázány. To platí především pro výrobky z nepasterizovaného mléka (z důvodu rizika nákazy listeriózou). Také nesmíte jíst nedostatečně tepelně upravené výrobky z masa.

Jak neztloustnout během těhotenství

Pokud se budete během těhotenství řídit obecnými zásadami zdravého stravování, měli byste přibrat právě jen nezbytně nutná kila navíc.

Takže byste se měli vyhýbat prázdným kaloriím – což jsou různé slazené nápoje (džusy, limonády apod.). Vyhýbat se nadměrné konzumaci potravin a různých pochoutek s vysokým obsahem cukrů.

Také se snažte jíst menší porce, ale častěji. Většina žen, které se snaží, omezit zbytečné tloustnutí během těhotenství, doporučuje, abyste jedli pět až šest menších jídel v průběhu dne. S tímto přístupem tělo snadněji zvládá využít energii přijatou v jednotlivých porcích, a redukuje se množství vytvářených tukových zásob.

Hlídejte si také nadměrný příjem soli. Sůl totiž způsobuje další zadržování vody v těle. Vyhýbejte se tedy všem „průmyslově“ vyráběným potravinám, které často obsahují nadměrná množství soli. Raději vařte z čerstvých surovin. To je dobré nejenom s ohledem na množství soli, ale i na množství nejrůznějších vitamínů.

Cvičení během těhotenství

Během těhotenství nezapomínejte ani na cvičení. Je mnoho různých typů cvičení nebo pohybových aktivit, které jsou vhodné i pro těhotné ženy. Cvičení během těhotenství prospívá vašemu zdravím, prospívá i zdraví vašeho dítěte. A to že díky cvičení omezíte zbytečná kila navíc, je už jen drobný, příjemný benefit.

Během těhotenství se také zbytečně netrapte tím, jak vypadáte. V tuto chvíli je to nejdůležitější, abyste byla zdravá vy a vaše dítě. A nejenom zdravá, ale i v dobré psychické pohodě. Takže starosti s tím, jak vypadáte „hoďte za hlavu“. To, jak se mění vaše postava, bude čas řešit až po porodu. To se pak můžete pustit do nějaké přísnější diety nebo intenzivnějšího cvičení. Podívejte se třeba na tento článek – Jak zhubnout po porodu, kde se tomuto tématu věnujeme.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak zbytečně nepřibrat během těhotenství

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna