Jak zabránit vypadávání vlasů v těhotenství
Již během těhotenství, a zvláště pak po porodu a během kojení, mohou některé ženy zaznamenat výraznější vypadávání vlasů. To je do značné míry dáno hormonálními změnami, které v ženském těle probíhají právě během těhotenství, při porodu nebo během kojení. Někdy může být toto vypadávání vlasů i poměrně extrémní.
Než se ale začnete zbytečně „děsit“, tak vás uklidníme. Vypadávání vlasů v souvislosti s těhotenstvím, porodem a kojením je pouze dočasné. Během 3 až 12 měšců po porodu, by se zase vše mělo vrátit do „normálu“, a vypadané vlasy by vám měli dorůst.
Vypadávání vlasů během těhotenství
Vypadávání vlasů se může projevit již během těhotenství. A to nejčastěji již během prvního trimestru, kdy tělo těhotné ženy prodělává významné hormonální změny. Za vypadáváním vlasů v první fázi těhotenství stojí především hormon estrogen a progesteron. Normální vypadávání vlasů je někde v rozmezí 100 až 300 vlasů denně (většinou si toho ani nevšimnete). Během těhotenství se toto číslo může zvýšit až na trojnásobek. V extrémních případech pak i více.
Vypadávání vlasů po porodu a při kojení
Pokud jste měla štěstí, a vypadávání vlasů se u vás během těhotenství neprojevilo, další „fáze“ kdy dochází k výraznějšímu vypadávání vlasů, je právě v období po porodu a při kojení. Celý porod je pro ženu spojen se značnou fyzickou i psychickou zátěží (vypadávání vlasů nemusí být dáno jen fyziologicky, často má i psychické příčiny).
V době po porodu a následně během kojení (často i 3 – 6 měsíců po porodu), se hladiny estrogenů v ženském těle vrací na „normální“ úroveň. Během těchto hormonálních změn pak dochází ke zrychlení vlasového cyklu, který pak způsobuje nadměrnější vypadávání vlasů.
To se ale postupně srovná a během 3 – 12 měsíců po porodu pak je již vlasový cyklus „normální“.
Péče o vlasy během těhotenství a po porodu
S ohledem na vyšší riziko vypadávání vlasů je tedy dobré, abyste během těhotenství a po porodu, byla ke svým vlasům „ohleduplnější“. To zahrnuje méně častější změny účesu, méně agresivní barvení vlasů. Také se vyhýbat příliš těsným copánkům, těsným sponkám nebo gumičkám, apod.
Během těhotenství a po porodu je také vhodné používat na česání vlasů spíše hřebeny s široce rozloženými zuby. Hřebeny nebo kartáče na vlasy, které mají zuby rozmístěny příliš „nahusto“, mohou během česání „vytáhnout“ více vlasů. Hřeben nebo kartáč s menším počtem zubů je k vlasům ohleduplnější.
Vlasům nedělá dobře ani příliš časté vysoušení. Pokud je to možné, tak se v této době vyhýbejte používání kulmy, nebo častému sušení. Pokud již potřebujete použít vysoušeč na vlasy, pak jej používejte při nižším nastavení teploty.
Jaké používat šampóny na vypadávání vlasů
Zkuste vyzkoušet nějaké nové šampóny, kondicionéry či jiné vlasové přípravky. Některé mají napomáhat bránit v nadměrném vypadávání vlasů. Určitě se ale vyhýbejte všem přípravkům s označením „zvětšení objemu“ apod. Používejte spíše ty vlasové přípravky, které jsou určeny pro jemné vlasy. Poměrně dobré jsou přípravky s biotinem nebo oxidem křemičitým.
Vypadávání vlasů způsobuje i stres
Vyhýbejte se stresu. Při vyšším stresu také více vypadávají vlasy. Stres působení na vlasové folikuly, které jsou utlumeny do klidové fáze. To pak způsobuje, že i když vám vlasy vypadávají běžnou rychlostí (100 až 300 vlasů je normální/běžný, úbytek vlasů každý den), tak nedochází k jejich adekvátní náhradě.
Vyzkoušejte nějaký „těhotenský“ účes
Během těhotenství a i po porodu možná více oceníte nějaký kratší účes. Ono se to hodí i u malého dítěte. Zvláště když jste zvyklá nosit delší vlasy rozpuštěné. Malé děti za ně pak tahají, hrají si s nimi nebo se vám můžou do něčeho zamotat.
Vypadávaní vlasů je během těhotenství a po porodu jen dočasné. Takže i když si pořídíte nějaký kratší sestřih, po podporu vám vlasy zase normálně dorostou.
Jídelníček jako prevence vypadávání vlasů
I vaše strava může mít podstatný vliv na zdraví vašich vlasů. Tím, že do svého jídelníčku zařadíte některé konkrétní potraviny, můžete podpořit zdravý růst vlasů. Vlasy se skládají především z proteinů. Váš jídelníček by tedy měl zahrnovat dostateční množství bílkovin. Dále je důležité železo. Jezte tedy maso, nebo alespoň některé rostlinné zdroje železa (sója, čočka, špenát). Důležité jsou i flavonoidy a antioxidanty. Tedy především ovoce a zelenina.
Případně můžete vyzkoušet některé potravinové vitaminové doplňky. Především ty s obsahem vitamínů B, C, E a se zinkem a železem
Vypadávání vlasů a hormonální antikoncepce
Po těhotenství jsou hladiny některých hormonů, především estrogenu nižší než je obvyklé. Hormonální antikoncepce může přispět ke zvýšení hladiny estrogenu, což pak může pomoci s vypadáváním vlasů po těhotenství. Platí ale, že musíte počkat nejméně 4 týdny po porodu, než zahájíte používání hormonální antikoncepce. I tak je pak nutné poradit se s lékařem. Předčasné užívání hormonální antikoncepce po porodu může zvyšovat riziko tvorby krevních sraženin.
Ostatní čtenáři si prohlédli:
- Kdy je první očkování novorozence
- Na co si dát pozor v prvním trimestru
- Vyživovací povinnost otce dítěte
- Výpočet mateřské u OSVČ 2024
- Vycházky během rizikového těhotenství
- Látkové pleny pro miminko
- Kolik stojí umělé oplodnění?
- Kalkulačka mateřská 2024
- Jak vznikají jednovaječná dvojčata
- Jak uspat novorozence
Diskuse: Jak zabránit vypadávání vlasů v těhotenství