Kalkulačka PPM: Výpočet peněžité pomoci v mateřství 2024

<span>Mateřská dovolená na 1 dítě je 28 týdnů (196 dní). Mateřská dovolená na dvojčata je 37 týdnů (259 dní). Žena, která je těhotná může na mateřskou nastoupit už v době 6 – 8 týdnů před porodem. Podmínky pro výpočet PPM, jsou v roce 2024 stejné, jako v předchozích letech.</span> Mateřská dovolená na 1 dítě je 28 týdnů (196 dní). Mateřská dovolená na dvojčata je 37 týdnů (259 dní). Žena, která je těhotná může na mateřskou nastoupit už v době 6 – 8 týdnů před porodem. Podmínky pro výpočet PPM, jsou v roce 2024 stejné, jako v předchozích letech.

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik dostanete jako mateřskou, pokud se vám v roce 2024 narodí dítě. V článku také najdete aktuální informace, kdo má nárok na mateřskou a s čím byste měli počítat. Podíváme se, kdy má na mateřskou nárok OSVČ, těhotná studentka nebo nezaměstnaná žena.

Peněžitá pomoc v mateřství v roce 2024

Základní podmínky a parametry peněžité pomoci v mateřství, se v roce 2024 nemění.

Od 1. 1. 2024 se pouze zvyšují redukční hranice, které vstupují do výpočtu redukovaného vyměřovacího základu.

Díky jejich zvýšení, je pak mateřská v roce 2024 o něco vyšší (pro některé maminky, to může být i o 1000 Kč měsíčně více, než v předchozím roce). Teoretické maximum, je tak v roce 2024 ve výši 1797 Kč na jeden kalendářní den (tj. 53 910 Kč za měsíc (30 dní)).

Základní informace o PPM:

  • Peněžitá pomoc v mateřství spadá mezi nemocenské dávky (dávky vyplácené na základě nemocenského pojištění, jako i nemocenská v pracovní neschopnosti, ošetřovné nebo otcovská).
  • Na peněžitou pomoc v mateřství mají nárok především zaměstnanci (za ty platí nemocenské pojištění zaměstnavatel.
  • Nebo také živnostníci (OSVČ), kteří si nemocenské pojištění musí platit sami.

Výpočet mateřské: Peněžitá pomoc v mateřství 2024

Kalkulačka mateřská 2024
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Jak dlouho je mateřská (PPM) v roce 2024

Délka mateřské dovolené se v roce 2024 nemění. I v tomto roce tedy platí že:

  • Mateřská dovolená na 1 dítě = 28 týdnů (196 dní)
  • Mateřská dovolená na dvojčata = 37 týdnů (259 dní)
  • Mateřská dovolená pro muže = 22 týdnů (154 dní)

Žena, která je těhotná může na mateřskou nastoupit už v době 6 – 8 týdnů před porodem. Termín si určuje sama, na základě doporučení od svého gynekologa. Ten jí také vystaví příslušné dokumenty, které pak žena předá zaměstnavateli (nebo řeší s OSSZ, pokud je OSVČ).

Muž (otec dítěte), může na mateřskou nastoupit až po porodu. Až do začátku 7 týdne po narození dítěte (po skončení šestinedělí). Proto má muž o 6 týdnů kratší mateřskou. Minimálně 6 týdnů z peněžité pomoci v mateřství, je určeno pouze pro ženu (matku dítěte).

Výpočet mateřství: Kolik je mateřská v roce 2024?

Základní výše mateřské se nemění. I v roce 2024 je to 70% z vyměřovacího základu.

Vzhledem k tomu, jak jsou nastavené redukční hranice, tedy platí, že při hrubé mzdě do cca 44 700 Kč měsíčně je peněžitá pomoc v mateřství 70% z platu. Do měsíčního příjmu cca 44,7 tisíc korun, se totiž redukce mzdy nijak neprojeví, a mateřská je tedy 70% platu (z hrubé mzdy).

Při vyšší mzdě (nad 44,7 tisíc korun) už do výpočtu vstupují redukční hranice. Z toho, co je nad cca 44,7 tisíc korun se započítá jen 60% nebo dokonce jen 30% (a z toho následně pak jen 70%).

Aktuální redukční hranice jsou od 1.1.2024

  • do 1466 Kč se započítá 100%
  • Od 1466 Kč do 2199 Kč se započítá 60%
  • Od 2199 Kč do 4397 se započítá 30%
  • Nad 4397 Kč se napočítá nic

Kdo má nárok na peněžitou pomoc v mateřství v roce 2024?

Aby byl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musí být splněny základní podmínky:

  • Účast na nemocenském pojištění minimálně 270 dní za poslední dva roky
  • Být účastníkem nemocenského pojištění v době zahájení mateřské
  • OSVČ musí mít navíc 180 dní účasti na NP (z 270 dní), během posledního roku před mateřskou

Nárok na mateřskou mají zaměstnanci, za které nemocenské pojištění platí zaměstnavatel (netýká se třeba práce na dohodu (DPP), kde se do příjmu 10 tisíc za měsíc pojištění neplatí). Nárok mají také živnostníci (OSVČ), kteří si platí nemocenské pojištění. Placení nemocenského pojištění je dobrovolné.

Nárok na mateřskou po skončení zaměstnání

Pokud je pracovní poměr ženy ukončený ještě před porodem, pak záleží na tom, kdy k tomu došlo.

Pro těhotné ženy je po skončení zaměstnání ochranná doba 180 dní po skončení zaměstnání, během kterých ještě může být nárok na mateřskou.

Pokud byla žena těhotná už při ukončení zaměstnání, pak má možnost, do 180 dní nastoupit na mateřskou a bud dostávat peněžitou pomoc v mateřství. Pokud by žena nebyla těhotná při ukončení zaměstnání, pak je ochranná doba jenom 7 dní.

Podobné je to i u muže. Pokud by muž nastupoval na mateřskou, pak musí být zaměstnaný (nebo podnikat jako OSVČ). Po skončení zaměstnání má muž na PPM nárok pouze 7 dní (ochranná doba pro muže je u PPM jen 7 dní).

Nezaměstnaná žena, která je delší dobu na Úřadu práce (není v ochranné době) na mateřskou nárok nemá. Má nárok až na rodičovský příspěvek. Na ten je nárok od narození dítěte. V roce 2024 je rodičovský příspěvek 350 000 Kč (na jedno dítě) nebo 525 000 Kč na dvojčata (či více dětí).

Nárok na mateřskou pro těhotnou studentku

Těhotná studentka je na tom s nárokem na PPM docela špatně. Doba studia se do nároku pro mateřskou započítá jen v případě, že studentka po skončení školy nastoupí do zaměstnání. Pak má nárok na PPM, jako ostatní zaměstnané ženy.

Během studia, pokud žena nepracuje při škole, na mateřskou nárok není.

Nárok na mateřskou pro OSVČ

OSVČ má na PPM nárok, pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Minimální výše nemocenského pojištění je v roce 2024 částka 216 Kč měsíčně. Peněžitá pomoc v mateřství při minimální platbě nemocenského pojištění je velmi nízká. Vycházela by jen na 5550 Kč měsíčně.

Aby měla OSVČ vyšší mateřskou, musí platit vyšší nemocenské pojištění. To ale není tak jednoduché.

Nestačí si pár měsíců před mateřskou začít platit maximální nemocenské pojištění. OSVČ může platit maximálně tolik, kolik se vypočítá z jejího daňového přiznání. Pokud má OSVČ v daňovém přiznání vysoké náklady (a tedy nízké zisky, ze kterých platí daně), pak nemůže mít vysokou mateřskou.

Vyměřovací základ, ze kterého se následně vypočítá výše PPM, je skoro stejný vyměřovací základ pro sociální pojištění. Tedy jedna polovina z čistého zisku z podnikání. Pokud má OSVČ nízké zisky (nízké daně a nízké platby na sociální pojištění), pak je bohužel i malá mateřská.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka PPM: Výpočet peněžité pomoci v mateřství 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna