Poradna: Mateřská, rodičovská a doba určitá

<span></span>

Dobrý den, přečetla jsem zde spoustu článků, ale potřebovala bych si všechny ty informace ucelit. Potřebovala bych taky, aby mi to někdo vysvětlil tzv. pro blbce :).

Pracuji v zaměstnání od 1. 5. 2015 a 31. 10. 2017 mi končí smlouva na dobu určitou. V případě, že bych teď otěhotněla, vím, že nárok na PPM mít budu, ale co přesně vlastně je mateřská, a jak je to s rodičovskou, na tu budu mít také nárok?

A v případě toho, když bych před koncem pracovní smlouvy odešla na nemocenskou, kolik se v tomto případě vyplácí?  Po ukončení nemocenské se pak musím hlásit na pracovní úřad?

Možná jsou mé otázky hloupé, ale nějak se v tom všem ztrácím.  Moc děkuji za odpověď.


Odpověď na dotaz: Mateřská, rodičovská a doba určitá

Pokud byste otěhotněla, a váš pracovní poměr na dobu určitou skončil ještě během těhotenství, před porodem, pak by záleželo na tom, kdy přesně by byl pracovní poměr ukončen.

Platí totiž, že po skončení zaměstnání vám běžná tzv. ochranná lhůta. Ta je pro běžné nemocenské dávky (nějaká nemoc, úraz) jen 7 dní od skončení zaměstnání. Pokud jste ale v době ukončení pracovního poměru těhotná, pak je zde ochranná lhůta až 180 dní. Pokud je „mateřská“ (přesněji PPM, peněžitá pomoc v mateřství) zahájena ještě v rámci této ochranné lhůty, pak je nárok i na „mateřskou“.

Neschopenka a ukončení pracovního poměru na dobu určitou

V případě, že byste ještě před ukončením pracovního poměru na dobu určitou zahájila pracovní neschopnost (třeba z důvodu rizikového těhotenství), pak to na ukončení pracovního poměru nemá vliv.

Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, pak vás zaměstnavatel v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, nemůže propustit (nemůže vám dát výpověď, kromě specifických případů, ukončení výpovědí ze strany zaměstnance nebo dohodou možné je).

U pracovního poměru na dobu určitou ale výše uvedený zákaz výpovědi během neschopenky neplatí. Smlouva na dobu určitou, pokud není prodloužena, konči ke sjednanému datu, bez ohledu na neschopenku nebo vaše těhotenství.

Na vaši pracovní neschopnost a nárok na nemocenské dávky by to ale nemělo vliv. Mohla byste být (i po skončení zaměstnání), i nadále v pracovní neschopnosti, a to až do doby než by vám vznikal nárok na PPM.

O PPM si můžete požádat době 6 – 8 týdnů před porodem. Pokud se vám narodí 1 dítě, pak je délka PPM 28 týdnů.

Rodičovský příspěvek a práce na dobu určitou

Po skončení PPM vám pak vzniká nárok na rodičovský příspěvek. U něj je v zásadě jedno, jestli jste zaměstnaná, nezaměstnaná nebo třeba studentka. Nárok na rodičovský příspěvek máte už jen tím, že pečujete o nejmladší dítě v rodině, které má méně než 4 roky.

Výše rodičovského příspěvku je pro všechny stejná – je to 220 000 Kč. Jediné, co se může lišit, a kde záleží na tom, jestli jste před porodem byla/nebyl zaměstnána je možnost zvolit si délku rodičovské (a tím i výši měsíční platby). Nejvyšší rodičovská je aktuálně 11500 Kč, tedy ve spojení s PPM to vychází do cca 2 let dítěte. Nejnižší rodičovský je pak do 4 roků, kdy je prvních 9 měsíců vypláceno 7600 Kč a pak 3800 Kč.

Pokud máte nárok na PPM, pak máte obvykle nárok i na možnost volby kratší délky RP. Navíc je pravděpodobné že tyto podmínky pro to, kdo může zvolit kratší variantu rodičovského příspěvku, se budou od začátku roku 2018 měnit.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení neschopenky

Ještě k ukončení neschopenky – pokud byste byla v pracovní neschopnosti a ta vám skončila (tedy nejednalo by se o rizikové těhotenství, kdy by neschopenka byla až do porodu, resp. do zahájení mateřské), pak ano, měla byste jít na Úřad práce. Jednak byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. A také pak za vás, jako za nezaměstnanou platí zdravotní pojištění stát.

Pokud byste byla nezaměstnané, nebyla v pracovní neschopnosti a nebyla v evidenci ÚP, pak byste si musela sama platit minimální zdravotní pojištění a to by se vám moc nevyplatilo.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Mateřská, rodičovská a doba určitá

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna