Poradna: Neprodloužení smlouvy na dobu určitou v těhotenství

<span></span>

Dobrý den, zjistila jsem, že jsem těhotná a začaly mi starosti, jak to budu mít v zaměstnání.

Prvním rokem jsem nastoupila do školství a mám smlouvu pouze do června, s tím, že mi ji poté prodlouží na dobu záskoku za mateřskou (čekali na termín porodu).

Ale nyní se obávám, že až jim oznámím, že jsem těhotná, tak mi smlouvu neprodlouží. Počítám, že by mi museli vyplatit dovolenou, tak možná ještě červenec bych měla vyřešený, ale poté mi zbývají tři měsíce, než bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou.

To bych musela asi na úřad práce, kde bych asi měla nárok na podporu v nezaměstnanosti? (Mám odpracované cca 2 dva roky v kusu)

Ale měla bych pak vůbec nárok na mateřskou? Děkuji moc za radu

PS.: Třeba plaším zbytečně a oni mi smlouvu prodlouží a budu učit ještě září a říjen.

S pozdravem Barbora N.


Odpověď na dotaz: Neprodloužení smlouvy na dobu určitou v těhotenství

V případě že máte uzavřenu smlouvu na dobu určitou, pak k jejímu prodloužení dochází na základě písemné dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Pokud není takto dojednáno prodloužení smlouvy, pak smlouva na dobu určitou končí k datu uvedenému ve smlouvě.

Co by to pro vás prakticky znamenalo? Jsou zde v zásadě dvě možnosti.

Po ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou byste byla nezaměstnaná. V tom případě byste měla do 3 pracovních dní zajít na Úřad práce. Tam byste podle všeho měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (píšete, že jste pracovala dva roky v kuse, přičemž podmínkou je 12 měsíců za poslední dva roky, čili toto splňujete).

V době, kdy jste v evidenci, za vás stát sice bude platit zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění ale za vás už nikdo platit nebude. To by ale až tak moc vadit nemuselo.

Pro nárok na „mateřskou“ (tedy přesněji PPM, peněžitou pomoc v mateřství) musí být splněny dvě podmínky:

  • Minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední 2 roky = to byste měla bez problémů splňovat
  • Být v době zahájení PPM zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění) = toto nesplníte
  • Nebo být alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti) = tuto druhou podmínku také splňujete, podle toho co píšete tak mezi koncem zaměstnání a nástupem na „mateřskou“ (podání žádosti o PPM), bude méně než 180 dní.

Z toho vyplývá, že na PPM byste měla nárok jako nezaměstnaná, díky předchozí délce zaměstnání a díky ochranné lhůtě.

Alternativou k tomuto je pak to, že byste ještě před koncem pracovního poměru nastoupila do pracovní neschopnosti a následně pak pobírala nemocenské dávky. Vzhledem k tomu, že řada lékařů dnes vystavuje neschopenky z důvodu rizikového těhotenství v podstatě „na požádání“, to pro většinu těhotných žen není nic složitého si „zařídit“ neschopenku během těhotenství.

Při pracovní neschopnosti by vám sice tak jako tak mohla smlouva na dobu určitou skončit, ale nárok na nemocenské dávky byste pak měla i po jejím skončení. Pro nárok na PPM pak platí to samé co u nezaměstnanosti.

Záleží tedy, co by vám vycházelo finančně lépe – zda podpora v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky. To si můžete sama spočítat v některé z kalkulaček na internetu. Ještě pak, pokud byste byla v pracovní neschopnosti, tak se na vás vztahují všechna omezení jako pro „nemocné“, tedy vycházky jen v povolených termínech apod. Na Úřadu práce, jako nezaměstnaná zase musíte chodit na pravidelné schůzky apod.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Neprodloužení smlouvy na dobu určitou v těhotenství

Diskuse: 1
  • Custom avatar K

    Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat. Měla jsem pracovní smlouvu na dobu určitou a to od 1.11.2017 do 31.12.2018. S manželem chceme miminko už od loňského roku.. Nevím, co mám teď tedy dělat. Jsem tedy ještě na neschopence( mezi svátky jsem onemocněla) Pokud neseženu práci, budu muset na úřad práce. Když však otěhotním, budu mít nárok na mateřskou popř. rodičovský příspěvek? Děkuji mnohokrát hezký den

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna