Poradna: Změna zaměstnání – odchod na mateřskou po 3 měsících

<span></span>

Dobrý den, pracuji nepřetržité 5 let, nyní dám výpověď, budu třeba 3 měsíce na pracovním úřadě. Poté si najdu nové zaměstnání – mezitím otěhotním – a z nového zaměstnání po 3 měsících – nebo lze i dříve – odejdu na mateřskou. Je to možné?

Mateřská se bude vypočítávat ze starého zaměstnání nebo z nového?

Kdybych v novém zaměstnání teoreticky pracovala jen měsíc (pomineme-li zkušební lhůtu) a odešla na mateřskou, bude se také vyplácet mateřská z té nové práce i za tak krátkou dobu?

Když mě vyhodí po měsíci z nové práce a já otěhotním, když budu na pracovním úřadě, tak mateřskou nedostanu nebo z čeho se pak vypočítá?

Děkuji za zodpovězení dílčích dotazů.


Odpověď na dotaz: Změna zaměstnání – odchod na mateřskou po 3 měsících

Pro případný nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství) bude podstatné především to, kdy přesně otěhotníte. A také to, jak dlouho byste byla nezaměstnaná a kdy byste případně zahajovala „mateřskou“.

Kdy je nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství)

Nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) vzniká, pokud jsou splněny příslušné podmínky (stanovené zákonem 262/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění). První podmínkou je především to, že v době zahájení PPM (tedy 6 – 8 týdnů před porodem) jste zaměstnána (přesněji jste účastníkem nemocenského pojištění).

Nebo, že v době zahájení PPM, jste alespoň v ochranné lhůtě, která může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud poslední zaměstnání (ve kterém jste již byla těhotná), trvalo kratší dobu než 180 dní, pak je i délka ochranné doby kratší.

Nakonec je také důležité, abyste v době zahájení PPM splňovala podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění (tedy doby v zaměstnání ve vašem případě). A to nejméně po dobu 270 kalendářních dní za poslední 2 roky.

Nárok na PPM po skončení zaměstnání

Pokud jste v době skončení zaměstnání již těhotná, pak po jeho skončení „běží“ ochranná doba 180 dní. Pokud je pak PPM zahájena během této doby, tak na ni máte nárok. Pokud byste ale po skončení zaměstnání již nepracovala, a zahájení PPM by bylo až po 180 dnech, pak již nárok nevznikne.

Nárok na PPM když jste vedená na Úřadu práce

Pokud byste byla po skončení zaměstnání vedená na Úřadu práce, pak nárok na PPM vznikne, pouze pokud by to bylo ještě v ochranné době. Tedy pokud byste v době ukončení zaměstnání nebyla těhotná, pak po jeho skončení není ochranná doba. Pokud byste byla po celou dobu až do porodu nezaměstnaná, vedená v evidenci Úřadu práce, nárok na PPM vzniknout nemůže.

Pokud by nastala zmíněná situace – tedy nastoupíte do nového zaměstnání, tam po krátké době skončíte, otěhotníte, a budete, až do porodu nezaměstná, pak nárok na PPM nebude.

Nárok na PPM při změně zaměstnání

Pokud byste nyní ukončila zaměstnání (v době ukončení nebyla těhotná), následně byla 3 měsíce nezaměstnaná a poté nastoupila do nového zaměstnání, pak byste na PPM mohla mít nárok. Tím, že jste předchozích 5 roků pracovala, nebudete mít problém se splněním podmínky minimální doby nemocenského pojištění 270 dní za poslední dva roky. A to ani, když budete nějakou dobu nezaměstnaná.

Pokud byste v době zahájení PPM pracovala v novém zaměstnání, nárok určitě máte. Výše PPM by se počítala z tohoto nového zaměstnání.

Pokud by nové zaměstnání bylo ukončeno ve zkušební době, nebo i krátce po jejím skončení, pak nárok na PPM mít můžete – po skončení tohoto zaměstnání bude plynout ochranná doba. Pokud by bylo zaměstnání ukončeno ve zkušební době třeba po 2 měsících, pak je i ochranná doba jen 2 měsíce.

Jak se počítá výše PPM

Výpočet výše PPM se provádí na základě příjmů v posledním zaměstnání. Pouze pokud by poslední zaměstnání trvalo kratší dobu než 7 dní, pak by se to nedalo počítat z něj, a postupovalo by se dále do minulosti – tedy k vašemu předchozímu zaměstnání.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Změna zaměstnání – odchod na mateřskou po 3 měsících

Diskuse: 2
  • Custom avatar Karolina

    Dobrý den,

    zajímalo by mě, jak to je s mateřskou (PPM) v případě, že jsem do 07/2021 byla zaměstnaná (trvale několik let) a od 08/2021 podnikám na hlavní činnost s tím, že si platím dobrovolné nemocenské pojištění v nejvyšší možné míře právě pro případ možné mateřské/nemoci.

    Nyní mám možnost změnit podnikání na HPP, tedy opět zaměstnanecký poměr. V součtu jsem trvale stále účastna nemocenského pojištění, které zakládá nárok na PPM, ovšem nikde jsem nedohledala, zda to lze takto mezi sebou kombinovat či nikoli. Děkuji za odpověď.

    • Mateřská.org

      Ano, je to stejná situace, jako byste měla postupně několik různých zaměstnání. Podstatné je to, aby při zaměstnání/podnikání vznikala účast na nemocenském pojištění (je pouze jedno nemocenské pojištění, není zvlášť pro zaměstnance, zvlášť pro OSVČ).

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna