Poradna: Těhotenství ve zkušební době – budu mít nárok na mateřskou?

<span>U porodného Tam není žádná podmínka, že byste musela být zaměstnána nebo si platit nějaké pojištění. Posuzuje sečistě příjem za poslední kalendářní čtvrtletí, před porodem.</span> U porodného Tam není žádná podmínka, že byste musela být zaměstnána nebo si platit nějaké pojištění. Posuzuje sečistě příjem za poslední kalendářní čtvrtletí, před porodem.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda dostanu nějakou mateřskou dovolenou. Když jsem otěhotněla ve zkušební době, ale před touto prací jsem byla OSVČ a platila jsem si dva roky pouze sociální a zdravotní pojištění.

Z čeho by se počítala mateřská? Z toho co mám v práci, nebo z toho co jsem měla jako OSVČ

Také by mě zajímalo, z čeho by se počítalo porodné, pokud bych nyní nastoupila na neschopenku (rizikové těhotenství) a byla na neschopence až do porodu?

Bylo by to z výplaty, kterou mám teď ve zkušební době v zaměstnání? Nebo z příjmů co jsem měla jako OSVČ?

Děkuji


Odpověď: Těhotenství ve zkušební době – budu mít nárok na mateřskou?

Dobrý den,

Nejprve se pojďme podívat na to, jaké jsou obecné podmínky pro nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství, „mateřská“). Aby vznikl nárok na PPM, musí být splněno několik základních podmínek. Především se jedná o podmínku, že v posledních 2 letech před začátkem mateřské, musíte mít dobu účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní.

Ve vašem případě, pokud jste nyní zaměstnána, za vás nemocenské pojištění s největší pravděpodobnostní platí zaměstnavatel (týká se všech „klasických“ zaměstnání, výjimkou je práce na DPP, DPČ, kde záleží na výši měsíčního příjmu, resp. na tom jaký je sjednán rozhodný příjem).

Pokud jste nyní ve zkušební době, a následně byste byla v pracovní neschopnosti až do porodu, pak byste teoreticky mohla stihnout splnit podmínku 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. Doba, kdy jste v pracovní neschopnosti (na neschopence), se vám počítá do těchto 270 dní (za předpokladu že během PN váš pracovní poměr nezanikne).

Ukončení zaměstnání ve zkušební době, když jste v pracovní neschopnosti

Zde jen pozor na to, že i když vás zaměstnavatel během pracovní neschopnosti nesmí propustit (nesmí vám dát výpověď), u zkušební doby je to jiné. V době, kdy jste ještě ve zkušební době, a jste v pracovní neschopnosti, může dojít k ukončení zaměstnání. Zde se totiž nejedná o výpověď, ale o ukončení pracovního poměru ve zkušební době, pro které platí odlišné podmínky.

Ve zkušební době s vámi nemůže zaměstnavatel ukončit pracovní poměr pouze během prvních 14 dní, poté již může. Takže by pro vás bylo nejlepší zahájit pracovní neschopnost až po skončení zkušební doby, v opačném případě vám hrozí, že váš pracovní poměr zanikne. Na samotnou pracovní neschopnost (a výplatu nemocenských dávek), by to nemělo přímý vliv. Ale již by se vám tato doba nepočítala do požadované doby 270 dní.

Pokud byste nebyla zaměstnána, a v době před aktuálním zaměstnáním jste si jako OSVČ neplatila nemocenské pojištění, pak by vám nárok na PPM nemohl vzniknout.

Z čeho se počítá výše PPM?

Pokud by vám nárok na PPM vznikl, tak by se její výše odvíjela od vašeho příjmu z aktuálního zaměstnání, tedy z toho co máte nyní ve zkušební době (nemocenské dávky, které byste dostávala během pracovní neschopnosti, se pro výpočet PPM nepoužívají).

Z čeho se počítá nárok na porodné:

S nárokem na porodné je to trochu jinak. Tam není žádná podmínka, že byste musela být zaměstnána nebo si platit nějaké pojištění. U porodného se posuzuje čistě příjem za poslední kalendářní čtvrtletí, před porodem. Tedy pokud by se vám dítě mělo narodit třeba v září 2018, pak by se posuzoval příjem za 2 čtvrtletí 2018 (duben, květen a červen 2018).

Jako příjem se pak posuzuje například čistá mzda ze zaměstnání (vaše a otce dítěte) nebo i podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřská apod. To, jestli byste měla případně nárok na porodné, by tedy záviselo čistě na výši příjmů v rozhodném období.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Těhotenství ve zkušební době – budu mít nárok na mateřskou?

Diskuse: 1
  • Custom avatar Monika

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat. S manželem bychom chtěli třetí dítě. Momentálně teď jsem cca 1 měsíc hlášena na zdravotní pojišťovně jako osoba pečující o 2 děti do 15 let, takže zdravotní za mě platí stát. Před tímto nahlášením jsem pracovala na DPC dva roky. Můj výdělek byl od 4tis-6tis měsíčně. Stále pracuji pro stejného zaměstnavatele ale na DPP. Momentálně můj výdělek nepřesáhne 10tis. Měla bych nárok na mateřskou dovolenou, pokud budu v očekávání a jak vysoký by byl rodičovský příspěvek? Předpokládám, že na nemocenskou s tímto úvazkem nemám nárok. Moc děkuji za informace. Mějte se hezky, s pozdravem Monika

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna