Co jíst a nejíst během těhotenství
Dobrá a dostatečná výživa během těhotenství, je jedním z důležitých předpokladů pro zdravý růst a vývoj dítěte. Když jste těhotná, musíte věnovat zvýšenou pozornost tomu, co jíte. Je nutné brát na vědomí, že nyní nezajišťujete výživu jen pro své tělo ale i pro své dítě. A na to je pak nutné brát určité ohledy.
Sledujete, co a kolik jíte
Zvláště během těhotenství byste měla více sledovat, co jíte. Pokusit se omezit klasické „škodlivé potraviny“, a více si hlídat složení jednotlivých potravin v obchodech.
Sice se říká, že těhotná žena „jí za dva“. To ale až tak úplně neplatí. V jednotlivých trimestrech se sice kalorická spotřeba postupně zvyšuje, ale i tak to nikdy není dvojnásobek vašeho běžného množství. Navíc je nutné zohlednit i to, že s postupujícím těhotenstvím budete velmi pravděpodobně mnohem méně aktivní (méně pohybu), než jak tomu bylo před těhotenstvím.
Co jíst během těhotenství
Během těhotenství je velmi důležité, aby váš jídelníček zahrnoval všechny potřebné živiny. Tedy jak bílkoviny, tak i tuky, sacharidy, vitamíny a minerály. Jakýkoliv extrém – ať již směrem k nějaké striktní dietě nebo naopak druhým směrem, k nezdravému přejídání, není ani trochu vhodný.
Během těhotenství je také lepší jíst spíše několik menších jídel v průběhu dne, než jen jednu nebo dvě velké porce.
Při výběru potravin je nutné brát ohled na alergizující a i jinak nevhodné potraviny. Sem patří i potraviny, které u vás způsobují nadměrné nadýmání.
Příliš vhodné nejsou ani smažené nebo grilované pokrmy. Ty obvykle obsahují vyšší obsah karcinogenů (než běžná strava), a docházelo by tak k nadměrné zátěži organismu.
Asi neexistuje nějaký 100% správný jídelníček pro těhotné. Základem by zde měl být především zdravý rozum. Snažte se jíst zdravě. Dostatek ovoce, zeleniny, netučné libové maso. Vyhýbejte se slazeným nápojům, příliš tučným jídlům. Příliš vhodné nejsou ani různé konzervy nebo jiné „průmyslově“ vyráběné potraviny. Ty zpravidla obsahují velké množství soli a dalších látek.
Dostatek vitamínů a minerálů během těhotenství
Pro správný vývoj vašeho dítěte je důležité, aby vaše strava zahrnovala dostatečný přísun některých vitamínů a minerálů.
Mezi ty nejdůležitější vitamíny během těhotenství patří především kyselina listová (jeden z vitamínů skupiny B). Ta je důležitá především v prvním trimestru těhotenství. Respektive doporučuje se, aby žena zvýšila příjem tohoto vitamínu ještě před početím (pokud se jedná o plánované těhotenství). Tento vitamín pak snižuje riziko při vývoji mozku a nervové soustavy.
Neméně důležitý je pak i vitamín D. Ten je důležitý pro správný vývoj kostí a zubů. Je tedy vhodné každý den konzumovat nějaké mléčné výrobky. Ty obsahují jak příslušný vitamín D, tak i současně mají vyšší obsah vápníku. Optimální denní dávka vápníku během těhotenství je cca 1000 – 1300 mg. Snažte se tedy na svém jídelníčku mít dostatek potravin s vyšším obsahem vápníku.
Co nejíst během těhotenství
Během těhotenství byste se pak měla některým druhům potravin naopak vyhýbat.
V těhotenství byste určitě neměla konzumovat žádný alkohol, resp. alkoholické nápoje. Konzumace alkoholu během těhotenství bývá často spojeno s předčasným porodem, děti mohou mít různá mentální postižení, vrozené vady a je u nich častá i nízká porodní hmotnost.
V těhotenství byste se také měla vyhýbat syrovému masu nebo nepasterizovanému mléku. Ty mohou obsahovat bakterii Listeria, která je pro těhotné ženy velmi riziková. V některých případech může způsobit i potrat. Nejsou tedy vhodné potraviny ze syrového masa, nebo z nedostatečně tepelně upraveného. To samé pak platí pro nepasterizované mléko a některé druhy sýrů.
V době, kdy jste těhotná, byste také měla omezit přísun kofeinu. Obvykle udávaná maximální dávka je cca 300 miligramů kofeinu za den. Což odpovídá cca dvěma běžným kávám. Pozor také na to, že kofein mohou obsahovat i některé další nápoje a potraviny. Třeba velká sklenice Coca-Coly nebo obdobného nápoje může obsahovat až 80 mg kofeinu. Kofein najdeme třeba i v čokoládě nebo dalších potravinách.
Těhotenské chutě – co s nimi?
Velmi pravděpodobně během těhotenství zjistíte, že vás budou přepadat chutě na různé potraviny, které třeba ani běžně nejíte, nebo jen v minimálním množství. Některé ženy najednou začnou mít chuť na kyselé okurky, jiné na čokoládu nebo na něco jiného.
V zásadě se dá říci, že neexistuje žádné spolehlivě prokázané vysvětlení proč tomu tak. Podobné chutě ale „postihují“ až dvě třetiny všech těhotných žen. Platí, že není nezbytně nutné s těmito chutěmi nějak usilovně bojovat. Pokud se nejedná o něco vyloženě nezdravého nebo škodlivého, tak si klidně dopřejte to na, co máte zrovna chuť.
Mohu hubnout během těhotenství?
Snaha o nějaké hubnutí nebo nějakou striktnější dietu během těhotenství se opravdu silně nedoporučuje. Během těhotenství potřebujete především vyvážený jídelníček, který bude pokrývat všechny potřeby vás i vašeho dítěte.
Při hubnutí nebo dodržování nějaké diety obvykle dochází k vyloučení některých typů potravin. Vy ale potřebujete přísun dostatečného množství energie a všech nezbytných vitaminů a minerálů. Jediný důvod pro redukci váhy během těhotenství by snad mohla být jen nějaká silnější nadváha, protože ta je v těhotenství jedním z rizikových faktorů. To je ale vždy nutné konzultovat s lékařem.
Ostatní čtenáři si prohlédli:
- Jak dlouho trvá otěhotnět
- Jak omezit ranní nevolnosti v těhotenství
- Jak příliš nepřibrat v těhotenství
- Jak vznikají jednovaječná dvojčata
- Jednorázové čerpání rodičovského příspěvku
- Kdy končí rodičovská dovolená
- Látkové pleny pro miminko
- Peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ 2024
- Přihlášení novorozence k zdravotní pojišťovně
- Sociální dávky pro samoživitelku
Diskuse: Co jíst a nejíst během těhotenství