Odsávání mateřského mléka
Odsávání mateřského mléka bývá často nezbytnou součástí kojení. A to ať už z důvodu, že vám denní režim neumožňuje být neustále nablízku svému dítěti, a potřebujete mu zajistit mateřské mléko po dobu vaší krátkodobé nepřítomnosti. Nebo třeba i z důvodu, že dítě nemůže samo sát mateřské mléko, a je mu je potřeba podávat jinak. Někdy také trpělivé odsávání mateřského mléka, dokáže nastartovat laktaci (u části žen se nespustí sama od sebe po narození dítěte).
Jakou si vybrat odsávačku mateřského mléka?
V současné době jsou k dispozici v zásadě 3 hlavní typy odsávaček mateřského mléka. Jednak to jsou ty manuální, dále pak elektrické nebo odsávačky na baterie. Každý typ odsávačky má jiné klady a zápory.
Manuální odsávačka mateřského mléka – tyto odsávačky jsou asi nejlevnější a také nejjednodušší. Mezi výhody manuální odsávačky patří především to, že ji můžete mít neustále při sobě. Její obsluha není nijak náročná a většina modelů není ani příliš velká/těžká. Manuální odsávačky ale nejsou příliš vhodné pro časté / intenzivnější používání. Pro to se hodí spíše elektrická nebo bateriová odsávačka.
Elektrická odsávačka mateřského mléka – tyto odsávačky jsou snadno použitelné a umožňují odsávat větší množství mateřského mléka a rychleji než je tomu u manuálního typu. Také během odsávání můžete v klidu číst knihu, vyřizovat emaily na telefonu nebo tabletu, či si s někým zatelefonovat. Nicméně je nutné upozornit na to, že elektrické odsávačky bývají podstatně dražší, než ty manuální.
Odsávačka mateřského mléka na baterie – to je taková střední cesta, a to jak z hlediska nákladů na pořízení odsávačky, tak i z hlediska četnosti využití a množství odsávaného mléka. Podobně jako u elektrických odsávaček, ani u té na baterie není potřeba používat obě ruce. Odsávačka na baterie se pak hodí i při cestování. Drobnou nevýhodou je nutnost hlídat si, zda máte dostatečně nabité baterie.
Jak správně odsávat mateřské mléko
Podobně jako u kojení, i při odsávání mateřského mléka, byste se měla cítit uvolněně a být v klidu. Při odsávání mléka pak pomáhá, pokud budete prsem pohybovat, případně prso jemně masírovat (podobě jako by to dělalo vaše dítě při kojení).
Je dobré, pokud si pro odsávání mléka určíte pevný harmonogram. Podobně jako vaše dítě chce nakojit +/- stejně v průběhu dne, stejně byste měla postupovat i při odsávání. Využijte tedy přirozeného cyklu, spíše, než abyste se snažila o odsávání v náhodných časech.
Nezapomínejte také, že čím častěji budete mateřské mléko odsávat, tím více se ho bude tvořit. Tělo tak reaguje na to, co si myslí, že je potřeba vašeho dítěte.
Uchovávání mateřského mléka
Odsáté mateřské mléko je pak možné skladovat v lednici až po dobu 3 dnů. Můžete jej uložit buď přímo v lahvi, do které bylo odsáto, nebo jej přelít do jiné nádoby určené pro uskladnění mateřského mléka. Nezapomeňte si danou nádobu označit datem, tak abyste případně spotřebovali nejprve to nejstarší, nebo abyste jej neskladovali příliš dlouho.
Mateřské mléko je také možné zamrazit, a uchovávat je tak až po dobu několika měsíců. Mateřské mléko přelijte do nějaké plastové nádoby určené pro uchovávání mateřského mléka. Nádobu nikdy nesmíte naplnit úplně celou – během zmrznutí mléka, se jeho objem zvětšuje (stejně jako to dělá voda, když zmrzne na led). Opět nezapomeňte na pečlivé označení data. Mateřské mléko takto můžete uchovávat až po dobu 3 – 4 měsíců.
Pokud následně budete chtít mateřské mléko použít, nechte jej pozvolna rozmrznout v lednici (nikdy jej nerozmrazujte při pokojové teplotě).
Ostatní čtenáři si prohlédli:
- Peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ 2024
- Proč jsou v těhotenství ranní nevolnosti
- Jak vznikají jednovaječná dvojčata
- Jak na hubnutí po porodu
- Jak dlouho trvá porod
- Zamlklý potrat a další těhotenství
- Jak správně držet a koupat miminko
- Jak často mít styk když chci otěhotnět
- Jak urychlit porod
- Přídavky na bydlení pro rodinu v roce 2024
Diskuse: Odsávání mateřského mléka