Zvýšení rodičovského příspěvku na 400 000 Kč v roce 2022 – hlasování na konci června

<span>Na konci června 2022, budou poslanci hlasovat o zvýšení rodičovské. Mohla by se zvýšit až na 400 000 Kč pro jedno dítě (nebo jen na 360 000 Kč). Nebo také vůbec a změní se jen měsíční částka na 13 000 Kč. Měly by se i měnit podmínky rodičovského příspěvku – zruší se omezení pobytu ve školce nebo v jeslích.</span> Na konci června 2022, budou poslanci hlasovat o zvýšení rodičovské. Mohla by se zvýšit až na 400 000 Kč pro jedno dítě (nebo jen na 360 000 Kč). Nebo také vůbec a změní se jen měsíční částka na 13 000 Kč. Měly by se i měnit podmínky rodičovského příspěvku – zruší se omezení pobytu ve školce nebo v jeslích.

Na konci června (24. 6. 2022), by se mělo v Parlamentu hlasovat, o možném zvýšení rodičovského příspěvku. Ve hře je několik možností.

Někteří poslanci navrhují zvýšení až na 400 000 Kč, nebo alespoň na 360 000 Kč. Vláda ale předkládá pouze zvýšení měsíční částky na 13 000 Kč (celková částka RP, by se neměnila). Jak to dopadne, bude jasné na konci června 2022.

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2022

První úvahy o možném zvýšení rodičovského příspěvku, se v roce 2022 objevily už na jaře. Od začátku dubna 2022, se zvyšovalo životní a existenční minimum. V té době bylo navrhováno, aby se zvýšil rodičovský příspěvek o 10 – 15%.

To by znamenalo zvýšení z aktuálních 300 000 Kč na jedno dítě (resp. 450 000 Kč na dvojčata), až na 330 – 345 tisíc korun na jedno dítě (495 – 517 tisíc korun na dvojčata). Vláda ale nakonec podobné zvýšení rodičovské nechválila.

Jediné, na čem se vláda shodla, mělo být zvýšení limitu, pro měsíční platbu rodičovské. Ta je aktuálně omezena na maximálně 10 000 Kč měsíčně u jednoho dítěte (maximálně 15 000 Kč u dvojčat). Nově by to mělo být až 13 000 Kč pro jedno dítě nebo 19 500 Kč na dvojčata.

Výše uvedené omezení, se ale týká jen některých lidí na rodičovské. Ti, kdo měli před rodičovskou, nárok na mateřskou (PPM), mohou mít rodičovský příspěvek vyšší.

Případně stačí, když je v žádosti o RP, doložen příjem druhého rodiče. Teoretická maximální rodičovská, je v roce 2022 ve výši až 47 700 Kč měsíčně (týká se jen lidí, co mají příjem přes 100 tisíc korun měsíčně).

Zvýšení rodičovské na 13 000 Kč měsíčně od července 2022

Právě zvýšení limitu rodičovské na 13 000 Kč, bylo předloženo v Parlamentu, společně s několika dalšími změnami, které se týkají jiných sociálních dávek (změna podmínek u dávek hmotné nouze, zjednodušení vyřizování příspěvku na bydlení atd.).

Při prvním jednání, se ale poslanci neshodli na rychlém schválení. Část poslanců by chtěla dosáhnout zvýšení celkové částky rodičovské. Navrhují zvýšení na 360 000 Kč nebo až na 400 000 Kč. S tím ale nesouhlasí vláda, protože na to prý „nemá v rozpočtu peníze“.

Finálně (možná) by se mělo rozhodnut při jednání v Parlamentu, které se uskuteční 24. června 2022. Jestli bude celkové zvýšení rodičovské schváleno, o kolik, a jaké to bude mít podmínky, je zatím tedy nejasné.

Změna podmínek u rodičovské – bez omezení doby ve školce

Kromě samotného zvýšení rodičovského příspěvku (ať již celkové částky, což je nejisté, nebo měsíčního limitu, což je dosti pravděpodobné), by se měly změnit i některé podmínky rodičovské.

Jednou ze změn, je zrušení omezení pobytu dítěte ve školce (či jiném podobném zařízení). Doposud je u dětí do 2 roků omezení, že mohou být například ve školce, jen po dobu 92 hodin měsíčně.

Toto omezení by se mělo zrušit, a i dítě do dvou roků, by mohlo být ve školce nebo v jeslích, libovolně dlouhou dobu (se starších dětí nad 2 roky, je to už nyní).

Automatická valorizace (zvyšování) rodičovského příspěvku

Další změna, o které se mluví (a u které není jisté, zda se ji povede schválit), je automatická valorizace rodičovského příspěvku.

Podobně, jaké se například automaticky zvyšují důchody (od začátku roku a dále i v mimořádných termínech během roku – letos je to v červnu a v září), by se měla zvyšovat i rodičovská.

Zvláště u rodičovského příspěvku, to dává poměrně velký smysl. Rodičovský příspěvek je pro řadu (neúplných) rodin často jediným příjmem. A i v rodinách, kde druhý rodič malého dítěte pracuje, je rodičovská poměrně nezanedbatelnou částí rodinného rozpočtu.

Až doposud, se rodičovský příspěvek zvyšoval jen podle toho, jak se „zrovna politikové vyspali“ (resp. podle toho, jak se blížily nějaké volby).

Dělo se to náhodně a nekoncepčně. Naposledy se rodičovský příspěvek zvyšoval od začátku roku 2022. Je to tedy už cca 2,5 roku. Za tu dobu jeho reálná hodnota, poklesla minimálně o 20%, ne-li i o více.

Podobný nekoncepční přístup, se ale týká řady dalších oblastí. Ať už dalších sociálních dávek (někde je to ale částečně řešeno, například prostřednictvím pravidelného zvyšování normativních nákladů na bydlení u příspěvku na bydlení), nebo třeba u minimální mzdy.

V jiných oblastech toto „automatické“ zvyšování nějak funguje – pravidelně se zvyšují všechny důchody (letos celkem třikrát), částečně je to řešeno u nemocenských dávek (pravidelné zvyšování redukčních hranic), a i jinde.

U rodičovského příspěvku by dávalo smysl, aby se řeklo, že lidé na rodičovské, kteří se starají o děti, mají nárok například na 40% průměrné mzdy měsíčně. Nebo alespoň na částku, která odpovídá minimální mzdě. A každý rok by se tak rodičovská automaticky upravila, podle růstu průměrné mzdy. Nebo se to dá navázat na minimální mzdu, či nějaký jiný mechanismus.

Příspěvek 5 tisíc korun na dítě byl schválen – bude se vyplácet v srpnu 2022

V minulých dnech, byl také v Parlamentu schválen příspěvek 5000 Kč na dítě. Na ten budou mít nárok všechny děti do 18 roků, z rodin kde je příjem za rok 2021 do 1 miliónu korun hrubého.

Děti, které již nyní dostávají pravidelné přídavky na dítě, dostanou 5 tisíc korun automaticky do konce srpna 2022. Zbytek rodin, si bude muset podat online žádost. O peníze (5 tisíc korun na dítě), bude možné žádat během prázdnin 2022.

Nárok na příspěvek bude i u dětí, které se teprve narodí (do konce roku 2022). Lhůta, pro vyřízení žádosti o příspěvek, je stanovena na 12 měsíců – je tedy čas až do cca poloviny roku 2023.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Zvýšení rodičovského příspěvku na 400 000 Kč v roce 2022 – hlasování na konci června

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna