Poradna: Nárok na kompenzační bonus, podnikání jako přivýdělek k mateřské dovolené?
Dobrý den, jsem na mateřské dovolené a zároveň jsem OSVČ. Podnikání mám jako vedlejší činnost, přivydělávám si během mateřské dovolené. Pracuji jako účetní, a mezi mé klienty patří několik firem, které během epidemie výrazně omezily podnikání, nebo úplně pozastavily činnost. Moje příjmy spadly o více než 50%.
Během podzimu 2020 jsem si zkoušela žádat o kompenzační bonus, ale ten mi byl zamítnutý, protože jsem neměla zavřenou provozovnu. A protože prý jako účetní, mohu pracovat pro nějakou jinou firmu, která podniká bez omezení.
Zajímalo by mě, jestli mám nárok na kompenzační bonus 2021, jestli má smysl žádat o kompenzaci za únor a březen 2021, nebo jestli je to zbytečná práce, protože by mi to zase zamítli?
Předem děkuji za radu
Monika K.
Podmínky pro nárok na kompenzační bonus v roce 2021
Podmínky pro kompenzační bonus v roce 2021 (aktuálně za únor a březen 2021, a případně i za další měsíce), se liší od těch, které platily na podzim 2020.
Na podzim 2020 to bylo opravdu tak, že nárok na kompenzaci měli především podnikatelé, na které se vztahovalo nějaké přímé omezení.
Nové podmínky pro kompenzační bonus 2021, sice také mluví o „významně dotčené“ činnosti. Nárok na kompenzační bonus, je ale i jen při poklesu poptávky, pokud se tím snížil příjem (tržby) alespoň o 50%.
Kromě samotného poklesu příjmu alespoň o 50%, je ale potřeba, aby příjem z vašeho podnikání, byl převažujícím příjmem, ve srovnávacím nebo rozhodném období.
Jak se posuzuje převažující (majoritní) příjem
Na kompenzační bonus můžete mít nárok, i jako OSVČ vedlejší. Ale pouze za předpokladu, že příjem z podnikání (z činnosti, která je nyní kvůli epidemii COVID-19 omezena), byl vaším převažujícím (majoritním příjmem).
Posuzují se všechny příjmy (podle paragrafu 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů), ve srovnávacím nebo rozhodném období. Pokud by u vás v tomto období převažoval například příjem ze zaměstnání nebo třeba z nájmu, tak byste na kompenzační bonus nárok neměla.
Pokud jste nyní na mateřské, tak zřejmě dostáváte mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) nebo rodičovskou (rodičovský příspěvek). Tyto příjmy do posuzování majoritního příjmu nevstupují. Nejedná se o příjmy ze závislé činnosti, ze samostatně výdělečné činnosti nebo z nájmu.
Jaké je srovnávací a rozhodné období pro kompenzační bonus
Srovnávací období je možné použít pro hodnocení poklesu příjmu (tržeb) a také pro hodnocení převažujícího příjmu.
- Pro kompenzaci za únor 2021, je srovnávací období listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až leden 2020
- Pro kompenzaci za březen 2021, je srovnávací období prosinec 2018 až leden 2019 nebo prosinec 2019 až leden 2020
Srovnávací období se vždy o měsíc posouvá. Pokud bude nárok i na kompenzaci za duben, pak bude srovnávací období leden 2019 až březen 2019 nebo leden 2020 až březen 2020.
Rozhodné období, se může použít pouze pro posouzení převažujícího příjmu (primárně by se mělo použít stejné srovnávací období, jako pro posuzování poklesu tržeb)
- Rozhodné období je červen 2020 až září 2020
Jak se posuzuje pokles tržeb o 50%
Zatímco při posuzování majoritního příjmu, se zohlední všechny příjmy (paragraf 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmu), pro posouzení poklesu příjmu o 50% se už posuzují jenom tržby (z prodeje výrobků a služeb), z činnosti, která je omezena.
Tržby, které se zahrnou do příslušného období, se řídí datem zaúčtování. Pokud vedete účetnictví (podvojné účetnictví), tak je to zpravidla podle data vystavení faktury. Pokud nevedete účetnictví, pak je to podle data přijetí platby (v hotovosti nebo na účet).
- U kompenzace za únor 2021, se porovnají tržby za leden 2021 proti průměru ve srovnávacím období (viz výše)
- U kompenzace za březen 2021, se porovnají tržby za březen 2021 proti průměru ve srovnávacím období (viz výše).
U kompenzace za duben (pokud na ni bude nárok), by se posuzovaly tržby za březen 2021, oproti průměru ve srovnávacím období.
Kolik je kompenzační bonus pro OSVČ vedlejší v roce 2021
Kompenzační bonus je v roce 2021, ve výši až 1000 Kč za jeden kalendářní den. Tato částka je maximální. Neznamená to, že je „automaticky“ nárok na celých 1000 Kč.
Zvláště u OSVČ vedlejších, kteří mají podnikání jen jako přivýdělek k mateřské, rodičovské nebo třeba během studia či k důchodu, může být nárok jen na nižší částku.
Maximální výše kompenzačního bonusu, nemůže být vyšší než průměrné tržby ve srovnávacím období. Přičemž se zohlední pouze rozdíl mezi aktuálními tržbami a průměrnou výši ve srovnávacím období.
Za měsíc únor 2021 může být nárok na kompenzační bonus až 28 000 Kč. Pokud byste ale za leden měla tržby například jen 5 000 Kč a průměr ve srovnávacím období jenom 25 000 Kč, pak může dostat kompenzační bonus jenom 20 000 Kč za měsíc únor.
Ostatní čtenáři si prohlédli:
- Kolik je nemocenská při rizikovém těhotenství?
- Kdy je nárok na otcovskou dovolenou?
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2024
- Jak požádat o ošetřovné pro OSVČ
- Jak ochránit dítě po porodu před koronavirem?
- Jak se mění imunita ženy během těhotenství?
- Koronavirus a těhotenství
- Epidemie koronavirus
- Kolik je ošetřovné pro OSVČ
- Podpora pro OSVČ během epidemie
Diskuse: Poradna: Nárok na kompenzační bonus, podnikání jako přivýdělek k mateřské dovolené?