Nový kompenzační bonus: Nárok mohou mít i ženy na mateřské a rodičovské

<span>Parlament schválil nový kompenzační bonus v roce 2021, pro OSVČ zasažené epidemií koronaviru COVID. Kompenzace se zvýší až na 1000 Kč. Nárok mohou mít i OSVČ na mateřské nebo rodičovské. Za únor 2021 může být nárok až na 28 000 Kč. Za březen 2021 to může být až 31 000 Kč.</span> Parlament schválil nový kompenzační bonus v roce 2021, pro OSVČ zasažené epidemií koronaviru COVID. Kompenzace se zvýší až na 1000 Kč. Nárok mohou mít i OSVČ na mateřské nebo rodičovské. Za únor 2021 může být nárok až na 28 000 Kč. Za březen 2021 to může být až 31 000 Kč.

Ve čtvrtek 18. února 2021, schválil Parlament nový zákon o kompenzačním bonusu v roce 2021. Pokud zákon odsouhlasí i Senát, tak by měl začít platit již od března 2021. Bude tak nárok už na kompenzaci za únor 2021 (až 28 000 Kč) nebo za březen 2021 (až 31 000 Kč).

Na nový kompenzační bonus by mohlo mít nárok podstatně více podnikatelů (OSVČ). V některých případech i ženy, které jsou na mateřské nebo rodičovské, a podnikání mají jen jako vedlejší příjem.

V následujícím přehledu, se pokusíme podívat na to, co přináší nový kompenzační bonus, a za jakých podmínek na něj může být nárok, i při mateřské nebo rodičovské.

Nový kompenzační bonus během epidemie COVID

Kompenzační bonus během epidemie COVID, zde byl už na jaře 2020. A další pak i na podzim 2020, kdy začala druhá vlna epidemie koronaviru. Zatímco na jaře 2020, to byla hodně mediálně známá „pětadvacítka“ pro OSVČ (první kompenzační bonus byl 25 000 Kč), na kterou měl nárok „skoro každý, kdo si o ni řekl“.

Na podzim 2020, byl podmínky pro nárok na kompenzace velmi přísné. To naopak získalo kompenzační bonus, jen minimum OSVČ (a řada z nich se s Finančním úřadem dohaduje o oprávněnosti nároku dodnes).

Nové podmínky pro kompenzační bonus v roce 2021, jsou ale navržené velmi rozumně. Tuto podporu během epidemie, by mohla získat velká většina těch, kdo ji opravdu potřebují. Kompenzace se navíc zvýší až na 1000 Kč za den. Pokud bude epidemie dále pokračovat, bude nárok na kompenzace až do konce roku 2021 (začíná se s obdobím únor a březen 2021).

Aktualizace 26. 2. 2021:

Ve čtvrtek 25. 2. 2021 schválil návrh nového zákona o kompenzačním bonusu i Senát. Po podpisu prezidenta tedy začne platit. Podle nových podmínek, bude možné žádat kompenzaci za únor 2021 (až 28 000 Kč) a březen 2021 (až 31 000 Kč), již na začátku března.

Kdo má nárok na nový kompenzační bonus?

Nárok na tuto podporu v souvislosti s omezeními kvůli epidemii COVID, mají především:

  • Podnikatelé (OSVČ), kteří podnikali k 5. 10. 2020 nebo přerušili podnikání po 12. 3. 2020 (sezónní podnikatelé)
  • Společníci malých s.r.o. firem (maximálně 2 společníci, nebo rodinné firmy)
  • Zaměstnanci s dohodou o provedení práce (DPP) nebo s dohodou o pracovní činnosti (DPČ), pokud jim u dohody vzniká účast na nemocenském pojištění

Nárok na kompenzace mohou mít OSVČ hlavní i vedlejší. Pokud mají z omezeného podnikání (z činnosti zasažené omezeními a zákazy), nadpoloviční část příjmu, pak je nárok na kompenzační bonus (jak je to v případě mateřské a rodičovské viz dále).

Kolik je nový kompenzační bonus?

Nový zákon o kompenzačním bonusu, znamená i zvýšení této podpory pro podnikatele (OSVČ, společníci s.ro. a další subjekty). Nově bude nárok:

  • Až na 1000 Kč za jeden kalendářní den (za únor to může být 28 000 Kč, za březen to může být 31 000 Kč)
  • Až na 500 Kč za jeden kalendářní den, v případě zaměstnanců na dohodu DPP nebo DPČ („dohodáři“)
  • Až na 500 Kč za jeden den karantény, v případě nařízené karantény kvůli koronaviru COVID

Uvedené částky jsou stanoveny jako maximální, za jeden kalendářní den, kdy jsou splněny podmínky.

Nově se ale bude posuzovat i průměrná výše příjmu (ve srovnávacím období) a bude tedy nárok na maximálně částku, nepřekračující průměrnou výši příjmu (tak, aby nebyl vyplácen vyšší kompenzační bonus, než je reálná výše průměrného příjmu).

Budou na kompenzace nárok i při mateřské nebo rodičovské?

Nárok mohou mít i OSVČ, kteří mají podnikání jen jako vedlejší činnost k mateřské nebo rodičovské. Záleží ale na tom, co je hlavním zdrojem jejich příjmu.

I nový zákon obsahuje podmínku, že ve srovnávacím období, musí pocházet převažující (nadpoloviční) část příjmu z omezené činnosti (tj. z podnikání, které není z nějakého důvodu možné plně vykonávat).

Podstatné je ale to, že se hodnotí pouze příjmy podle paragrafu 6, 7 a 9, zákona o daních z příjmů. Jedná se tedy o příjmy:

  • Příjmy ze závislé činnosti (například výplata ze  zaměstnání)
  • Příjmy ze samostatně výdělečné činnosti (příjmy z podnikání)
  • Příjmy z nájmu

Rodičovský příspěvek nebo mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), tedy nepatří mezi příjmy, které by spadaly pod paragraf 6, 7 nebo 9, a při posuzování nároku na kompenzační bonus tedy nehrají roli.

Kdo bude mít nárok na nový kompenzační bonus?

Jednou z hlavních podmínek, je pokles příjmu (tržeb) alespoň o 50%:

  • Bude se posuzovat předcházející měsíc (tj. u kompenzace za únor 2021, se vychází z tržeb za leden 2021)
  • Ty se porovnají s průměrnou výší příjmu v minulosti v období 2018 a 2020 (tj. u kompenzace za únor 2021, by se posuzovala průměrná výše tržeb za listopad 2018 až leden 2019 nebo průměrná výše tržeb za listopad 2019 až leden 2020)
  • U podnikatelů, kteří zahájili podnikání později, se posoudí průměr za kterékoliv 3 měsíce, během prvních 8 měsíců podnikání

Pokud tedy bude mít OSVČ například za leden 2021 jen nízké tržby, nebo tržby ve výši 0 Kč, a ve srovnávaném období (listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až leden 2020), měl vyšší tržby, pak je nárok na kompenzační bonus.

To, že OSVČ v lednu dostával rodičovský příspěvek nebo mateřskou, by tedy nehrálo žádnou roli. Podstatné je splnění všech ostatních podmínek, pro nárok na tuto kompenzaci.

Jaké jsou podmínky pro nárok na nový kompenzační bonus

Mezi hlavní důvody omezení podnikání během epidemie koronaviru COVID patří především:

  • Uzavření nebo omezení provozovny
  • Nařízená karanténa nebo izolace podnikatele, nebo u jeho zaměstnanců
  • Péče o dítě, nebo překážka u zaměstnanců spočívající v péči o dítě (ošetřovné)
  • Omezení poptávky po nabízených službách, výrobcích
  • Omezení dodávek služeb nebo jiných vstupů pro podnikání

Dalšími podmínkami je například to, že není možný souběh s čerpáním podpory v nezaměstnanosti. Podnikatel také nesmí být nespolehlivým plátcem podle zákona o daních z příjmů. Firma nesmí být v úpadku (insolvenci). A další podmínky – viz příslušný zákon.

Souběh kompenzačního bonusu a další podpory během epidemie

Podle toho, jak jsou navrženy nové podmínky pro kompenzační bonus v roce 2021, by na tuto podporu měla mít nárok velká většina z těch podnikatelů, kteří jsou nějakým způsobem zasaženi epidemií koronaviru COVID.

Kompenzační bonus pochopitelně neřeší vše – k tomu budou složit i další programy. Například program Antivirus (nebo jeho obdoba) pro podporu zaměstnanosti. Nebo program na nájem. Kompenzační bonus pak může být čerpán i společně s těmito programy.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Nový kompenzační bonus: Nárok mohou mít i ženy na mateřské a rodičovské

Diskuse: 1
  • Custom avatar jana

    Máte někdo zkušenost as vyplněním žádosto kompenzač. bonusu 2021 co se týče částky – příjem vypočítat.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna