Poradna: Přijdu o nárok na podporu, po skončení rodičovské?

<span>Doba, kdy jste doma na rodičovské dovolené, se z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti zohledňuje stejně, jako byste byla zaměstnaná. </span> Doba, kdy jste doma na rodičovské dovolené, se z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti zohledňuje stejně, jako byste byla zaměstnaná.

Dobrý den. V současné době jsem na neplaceném volnu do čtyř let věku dítěte. 8. 6. 2018 mám jít zpět do práce.

Bohužel budu muset dát výpověď, jelikož školku pro kluka budu mít až od září.

Když půjdu na úřad práce, bojím se, že mě vyřadí, jelikož třeba z tohoto důvodu nebudu moct práci vzít.

Když půjdu nahlásit se na pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do sedmi let do 31. 8. 2018 a pokud neseženu práci do té doby, budu mít stále nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Nebo o ní díky těm dvěma a půl měsícům přijdu. Zvažuji, co je pro mě výhodnější.

Děkuji za odpověď.


Odpověď: Přijdu o nárok na podporu, po skončení rodičovské?

Po skončení rodičovské dovolené (která bývá zpravidla do 3 roků věku dítěte), byste se měla vrátit zpět do původního zaměstnání. Zaměstnavatel má dle příslušných zákonů povinnost „držet“ vám zaměstnání (resp. nabídnout vám adekvátní náhradu).

Ukončení zaměstnání po skončení rodičovské

Pak bude záležet mimo jiné na tom, jak se se zaměstnavatelem dohodnete. Není velkou výjimkou, že řada zaměstnavatelů nemá zájem zaměstnat ženu po skončení rodičovské dovolené, a že vám tak sám nabídne nějakou formu ukončení zaměstnání. V takovém případě byste měla mít nárok na standardní výpovědní dobu 2 měsíce a také nárok na odstupné 3 měsíce.

Pak byste mohla jít na Úřad práce, a měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta by se vám sice první 3 měsíce nevyplácela (v době, za kterou vám náleží odstupné, není nárok na výplatu podpory v nezaměstnanosti), ale nepřišla byste o ni a začala by vám být vyplácena od 4 měsíce.

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské

Pokud byste šla na Úřad práce po skončení zaměstnání, pak by se měla podpora odvíjet od výše příjmu z tohoto zaměstnání (na ÚP byste měla jít do 3 pracovních dní).

Pokud byste ale po skončení zaměstnání nebyla vedená v evidenci ÚP, ale byla vedená třeba jako osoba pečující o dítě do 7 roků, a teprve po nějaké době šla na Úřad práce, tak by záleželo na několika okolnostech.

Na podporu byste mohla mít nárok, i když byste po skončení rodičovské nikde nepracovala. Doba, kdy jste doma na rodičovské dovolené, resp. doba po kterou jste pobírala rodičovský příspěvek, se z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti zohledňuje stejně, jako byste byla zaměstnaná (je to tzv. náhradní doba důchodového pojištění).

Abyste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak musí být splněna podmínka, že v posledních 2 letech máte „odpracováno“ (doba účasti na důchodovém pojištění) nejméně 12 měsíců. Takže pokud byste po skončení rodičovské byla třeba 11 měsíců doma s dítěte a pak šla na Úřad práce, stále byste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud byste ale byla doma s dítětem déle než rok, pak by vám již nárok na podporu nevznikal.

Kolik je podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské

Také pozor na to, že pokud byste o podporu v nezaměstnanosti nežádala ihned po skončení zaměstnání, ale až po nějaké době, tak by se již výše podpory nepočítala na základě příjmu v zaměstnání.

V takovém případě by se vycházelo z průměrné mzdy v ČR v předchozím roce. V roce 2018 by se tedy vycházelo z průměrné mzdy za 1 až 3 čtvrtletí 2017, což je 28 761 Kč. A vy byste pak měla za první dva měsíce 15% z této průměrné mzdy, druhé dva měsíce 12% a poslední (pátý) měsíc jenom 11%.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragaraf 51:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

Reálně je tedy taková podpora velmi nízká, za první dva měsíce jen něco málo přes 4000 Kč a následně je to pak ještě méně.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Přijdu o nárok na podporu, po skončení rodičovské?

Diskuse: 2
 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den. V průběhu mateřské mi skončila smlouva na dobu určitou. Nyní jsem do 30. 12. 2019 na RD. Mám dotaz, v případě, že bych musela po skončení RD na ÚP, bude mi vypočítána podpora ještě ze mzdy před porodem (byla jsem na neschopence kvůli rizikovému těhotenství) nebo bude počítáno těch 15, 12 a 11% z průměrné mzdy v ČR? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Oldřich

  Zdravím,

  pečlivě si čtu článek, ale je malinko v rozporu s realitou.

  Cituji: Po skončení rodičovské dovolené (která bývá zpravidla do 3 roků věku dítěte), byste se měla vrátit zpět do původního zaměstnání. Zaměstnavatel má dle příslušných zákonů povinnost „držet“ vám zaměstnání (resp. nabídnout vám adekvátní náhradu).
  Realita: Zamestnavatel řekl manželce, že ji nepotrebuje a kdyz bude trvat na pracovnim pomeru, ze ji necha treba myt auta.

  Jeji pozadavek na prodlouzeni rodicovske dovolena neplacenym volnem do 4 let věku dítěte vůbec nebral na vědomí.

  Sám jí výpověď dát nechtěl, protože by musel vyplatit 2+3 platy

  Takže jediné, co byl ochotech podepsat byla ukončení práce „dohodou“ …..

  Když s tímto dorazila na Sociální odbor, tak ji poslali na Úřad práce, kde jí zdělili, že jí tedy budou hledat práci.
  Což vypadá, že jejich pracovníci toho moc nechápou, když v ukončení zaměstnání má uvedeno, že toto bylo vynuceno
  nutností péče o dítě do 4 věku, vzhledem k tomu, že Školka (zřizovatel ten samý MÚ) dítě nevzal.

  Jste schopni poradit, co tedy dělat a držet se reality?
  Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna