Poradna: Rodičovský příspěvek a porodné pro OSVČ samoživitelku

<span>Od 1. 1. 2020 máte možnost (i když se neplatíte nemocenské pojištění a nemáte nárok na mateřskou), zvolit si délku a tím i výši RP, až do částky 10 000 Kč měsíčně.</span> Od 1. 1. 2020 máte možnost (i když se neplatíte nemocenské pojištění a nemáte nárok na mateřskou), zvolit si délku a tím i výši RP, až do částky 10 000 Kč měsíčně.

Dobrý den, jsem dlouhodobě OSVČ, neplatím si nemocenské pojištění a v červenci 2020 se stanu matkou samoživitelkou.

Vím, že nemám nárok na mateřskou dovolenou. Jen bych potřebovala poradit s čerpáním rodičovského příspěvku a porodného.

Při mateřské budu nadále pracovat, předpokládaný výdělek bude 10.000 – 15.000 Kč/měsíčně. Moje otázka zní, zdali pozastavit živnost, abych nemusela hradit sociální a zdravotní pojištění a mít jen dohodu o provedení práce, čím ale budu omezená na příjem do 10.000 Kč?

Nebo zdali je nějaká možnost, aby za mne stát hradil po dobu mateřské dovolené sociální a zdravotní. A jak je to s porodným pro OSVČ?

Budu dokládat daňové přiznání za rok 2019 nebo se bude u mě posuzovat první čtvrtletí 2020? V případě, že by bylo posuzováno první čtvrtletí, do jakého hrubého příjmu bych se musela vejít, abych porodné dostala?

Předem děkuji za odpověď a rady.


Odpověď: Rodičovský příspěvek pro OSVČ

Pokud si jako OSVČ neplatíte nemocenské pojištění, pak opravdu není šance, že byste dostávala „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství). Na rodičovský příspěvek ale nárok určitě mít budete. U něj nezáleží na tom, jaké si platíte/neplatíte pojištění, jestli jste zaměstnaná, nezaměstnaná, studentka nebo OSVČ.

U rodičovského příspěvku je to tak, že pokud nemáte nárok na mateřskou, pak si můžete volit částku do 10 000 Kč (nebo do 15 000 Kč na dvojčata).

Možnost volby výše rodičovského příspěvku u OSVČ

Od 1. 1. 2020 máte možnost (i když se neplatíte nemocenské pojištění a nemáte nárok na mateřskou), zvolit si délku a tím i výši RP, až do částky 100 00 Kč měsíčně.

Tím byste dostávala rodičovský příspěvek 30 měsíců (resp. do doby, než by byla vyčerpána 300 000 Kč). Pochopitelně se ale můžete rozhodnout i pro pomalejší čerpání. Třeba přesně na 3 roky (tj. 36 měsíců pak je to cca 8 333 Kč měsíčně) nebo i na 4 roky (pak by to bylo 6 250 Kč měsíčně).

Nebo si i v průběhu čerpání měnit výši RP, podle toho, jak budete potřebovat. Maximální výše rodičovské je do 10 000 Kč (na vyšší je nárok, jen pokud dostáváte mateřskou, resp. máte dostatečně vysoký vyměřovací základ).

Pozastavení výkonu OSVČ během rodičovské

To jestli je lepší pozastavit živnost nebo ne, je na vás. Pokud byste i během čerpání RP byla OSVČ, pak si musíte platit zálohy na sociální a zdravotní. Pokud výkon živnosti pozastavíte, pak zálohy platit nemusíte. V době čerpání RP za vás stát platí zdravotní pojištění.

Na druhou stranu, pokud byste pracovala třeba na DPP s příjmem 15000 Kč, tak by se vám z toho příjmu strhávali jak daně, tak i odvody na pojištění. Pouze do částky 10000 Kč měsíčně neplatíte sociální a zdravotní.

Nárok na porodné u OSVČ – minimální příjem

U porodného je to u OSVČ složitější. Pokud se vám má dítě narodit v červenci 2020, pak se bude posuzovat váš příjem v daňovém přiznání za rok 2019. Příjem, který máte v DP, se rozdělí na 12 měsíců, a z tohoto průměru se určuje nárok na porodné. Pokud byste byla posuzována jenom vy a dítě, pak je vaše životní minimum 5520 Kč. Nárok na porodné je jen do příjmu 14 904 Kč.

To bohužel znamená, že na porodné určitě mít nárok nebudete. A je celkem jedno, jaké příjmy máte uvedeny v daňovém přiznání. I kdyby váš skutečný příjem (třeba díky vysokým nákladům) byl v průměru nižší, jako OSVČ podnikající na hlavní činnost, pak se vám jako příjem započítává nejméně částka odpovídající jedné polovině průměrné mzdy v ČR (průměr za 1 – 3 čtvrtletí v roce 2019).

Tato průměrná mzda je nyní 33 434 Kč, vám se tedy započítá jako minimální příjem 17 000 Kč měsíčně, a to je více než 2,7 násobek životního minima. Na porodné tedy určitě nebudete mít nárok.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Rodičovský příspěvek a porodné pro OSVČ samoživitelku

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna