Poradna: Rodičovský příspěvek pro OSVČ v roce 2018

Od 1. 1. 2018 máte možnost (i když se neplatíte nemocenské pojištění a nemáte nárok na mateřskou), zvolit si délku a tím i výši RP, až do částky 7600 Kč měsíčně. Od 1. 1. 2018 máte možnost (i když se neplatíte nemocenské pojištění a nemáte nárok na mateřskou), zvolit si délku a tím i výši RP, až do částky 7600 Kč měsíčně.

Dobrý den, jsem dlouhodobě OSVČ, neplatím si nemocenské pojištění a v červenci 2018 se stanu matkou samoživitelkou.

Vím, že nemám nárok na mateřskou dovolenou. Jen bych potřebovala poradit s čerpáním rodičovského příspěvku a porodného. Spadám automaticky do nejpomalejší varianty čerpání rodičovského příspěvku? Tzn. hned po narození dítěte 7.800 Kč do 9. měsíce dítěte a poté 3.900 Kč do 4. roku dítěte?

Při mateřské budu nadále pracovat, předpokládaný výdělek bude 10.000 – 15.000 Kč/měsíčně. Moje otázka zní, zdali pozastavit živnost, abych nemusela hradit sociální a zdravotní pojištění a mít jen dohodu o provedení práce, čím ale budu omezená na příjem do 10.000 Kč?

Nebo zdali je nějaká možnost, aby za mne stát hradil po dobu mateřské dovolené sociální a zdravotní. A jak je to s porodným pro OSVČ?

Budu dokládat daňové přiznání za rok 2017 nebo se bude u mě posuzovat první čtvrtletí 2018? V případě, že by bylo posuzováno první čtvrtletí, do jakého hrubého příjmu bych se musela vejít, abych porodné dostala?

Předem děkuji za odpověď a rady.


Odpověď: Rodičovský příspěvek pro OSVČ v roce 2018

Pokud si jako OSVČ neplatíte nemocenské pojištění, pak opravdu není šance, že byste dostávala „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství). Na rodičovský příspěvek ale nárok určitě mít budete. U něj nezáleží na tom, jaké si platíte/neplatíte pojištění, jestli jste zaměstnaná, nezaměstnaná, studentka nebo OSVČ.

U rodičovského příspěvku je to ale trochu jinak než jak píšete. Zmíněná „nejpomalejší“ varianta čerpání (tedy do 4 roků dítěte, prvních 9 měsíců 7600 Kč, a zbytek doby 3800 Kč), platila do konce roku 2017.

Možnost volby výše rodičovského příspěvku u OSVČ

Od 1. 1. 2018 máte možnost (i když se neplatíte nemocenské pojištění a nemáte nárok na mateřskou), zvolit si délku a tím i výši RP, až do částky 7600 Kč měsíčně.

Tím byste dostávala rodičovský příspěvek 29 měsíců (resp. do doby, než by byla vyčerpána 220 000 Kč). Pochopitelně se ale můžete rozhodnout i pro pomalejší čerpání. Třeba přesně na 3 roky (pak je to cca 6112 Kč měsíčně) nebo i na 4 roky (pak by to bylo 4583 Kč měsíčně).

Nebo si i v průběhu čerpání měnit výši RP, podle toho, jak budete potřebovat. Maximální výše rodičovské je 7600 Kč (na vyšší je nárok, jen pokud dostáváte mateřskou, resp. máte dostatečně vysoký vyměřovací základ).

Pozastavení výkonu OSVČ během rodičovské

To jestli je lepší pozastavit živnost nebo ne, je na vás. Pokud byste i během čerpání RP byla OSVČ, pak si musíte platit zálohy na sociální a zdravotní. Pokud výkon živnosti pozastavíte, pak zálohy platit nemusíte. V době čerpání RP za vás stát platí zdravotní pojištění.

Na druhou stranu, pokud byste pracovala třeba na DPP s příjmem 15000 Kč, tak by se vám z toho příjmu strhávali jak daně, tak i odvody na pojištění. Pouze do částky 10000 Kč měsíčně neplatíte sociální a zdravotní.

Nárok na porodné u OSVČ – minimální příjem

U porodného je to u OSVČ složitější. Pokud se vám má dítě narodit v červenci 2018, pak se bude posuzovat váš příjem v daňovém přiznání za rok 2018. Příjem, který máte v DP, se rozdělí na 12 měsíců, a z tohoto průměru se určuje nárok na porodné. Pokud byste byla posuzována jenom vy a dítě, pak je vaše životní minimum 4880 Kč. Nárok na porodné je jen do příjmu 13 176 Kč.

To bohužel znamená, že na porodné určitě mít nárok nebudete. A je celkem jedno, jaké příjmy máte uvedeny v daňovém přiznání. I kdyby váš skutečný příjem (třeba díky vysokým nákladům) byl v průměru nižší, jako OSVČ podnikající na hlavní činnost, pak se vám jako příjem započítává nejméně částka odpovídající jedné polovině průměrné mzdy v ČR (průměr za 1 – 3 čtvrtletí v roce 2017).

Tato průměrná mzda je nyní 28761 Kč, vám se tedy započítá jako minimální příjem 14 380 Kč měsíčně, a to je více než 2,7 násobek životního minima. Na porodné tedy určitě nebudete mít nárok.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Rodičovský příspěvek pro OSVČ v roce 2018

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna