Poradna: OSVČ a končící rodičovská dovolená – PPM na druhé dítě?

<span>Pokud byste byla vedená jako OSVČ, tak abyste měla nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) i na druhé dítěte, musela byste si platit nemocenské pojištění. </span> Pokud byste byla vedená jako OSVČ, tak abyste měla nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) i na druhé dítěte, musela byste si platit nemocenské pojištění.

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem na rodičovské dovolené, která mi končí 24. dubna 2018.

Jsem také OSVČ, tedy podnikám na vedlejší činnost druhým rokem. Po skončení rodičovské dovolené se automaticky stanu OSVČ na hlavní činnost?

Kdybych šla pracovat, musela bych být zaměstnaná od 25. dubna 2018 a tím pádem bych zůstala na vedlejší činnost?

A jak by to bylo, kdybych někdy v průběhu roku 2018 otěhotněla? Měla bych nárok na PPM i na druhé dítě? U prvního dítěte jsem ji dostávala.

Vůbec si nevím rady.

Mockrát děkuji za odpověď.


Odpověď: OSVČ a končící rodičovská dovolená – PPM na druhé dítě?

Z vašeho dotazu úplně jasně nevyplývá, jestli jste nyní stále zaměstnána a „jenom“ čerpáte rodičovskou dovolenou, nebo jestli případně váš pracovní poměr v průběhu mateřské/rodičovské skončil, a vy nyní (od 25. 4. 2018) zvažujete nástup do nového zaměstnání.

OSVČ – hlavní x vedlejší činnost

Pokud by to bylo tak, že nyní nejste zaměstnána (například v případě, že jste měla pracovní poměr na dobu určitou a ten během mateřské/rodičovské skončil), nebo pokud byste se po skončení rodičovské dovolené nevracela zpět do původního zaměstnání, ale pracovní poměr zde ukončila, pak platí, že ke dni ukončení pobírání rodičovského příspěvku byste byla brána jako OSVČ, která vykonává samostatně výdělečnou činnost jako hlavní činnost.

To samé by platilo, i pokud byste v práci dala výpověď nebo uzavřela dohodu o ukončení pracovního poměru. Kde dni ukončení zaměstnání se stáváte OSVČ na hlavní činnost.

Pokud byste ale pokračovala v zaměstnání nebo nastoupila do nového, tak byste i nadále byla vedená jako OSVČ vykonávající pouze vedlejší činnost

Nárok na PPM u OSVČ

Pokud byste byla vedená jako OSVČ, tak abyste měla nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) i na druhé dítěte, musela byste si platit nemocenské pojištění. Zde jen pozor že není pojištění jako pojištění.

Jako OSVČ máte povinnost hradit příslušné zálohy na sociální a zdravotní pojištění. To je povinné ze zákona. Nemocenské pojištění ale povinné není. To je pro OSVČ dobrovolné. Pokud plánujete druhé těhotenství a byla byste OSVČ, pak byste si určitě měla co nejdříve začít platit nemocenské pojištění. Přihlášení k nemocenskému pojištění provedete oznámením na příslušné pobočce ČSSZ (resp. OSSZ) nebo je to případně možné provést i elektronicky přes datovou schránku nebo portál pro elektronickou komunikaci – informace najdete na webu www.cssz.cz.

Jaké jsou podmínky pro PPM u OSVČ?

Jako OSVČ musíte splňovat „běžné“ podmínky pro nárok na PPM. Tedy účast na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky. A v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem) být účastníkem NP nebo alespoň v ochranné době.

Jako OSVČ navíc musíte splňovat podmínku, že nejméně 180 dní účasti na nemocenském pojištění (z oněch 270 dní) musí být v posledním roce před zahájením PPM.

Pokud byste byla zaměstnána a dále podnikala jako OSVČ ve vedlejší činnosti a platila si nemocenské pojištění, pak je možné, abyste měla nárok na PPM jak ze zaměstnání, tak i z podnikání. Obecně totiž platí, že pokud jsou v obou činnostech (podnikání a zaměstnání) splněny podmínky pro nárok na PPM, pak vám vzniká nárok na PPM z každé takové činnosti. Z každé z nich by se PPM spočítala samostatně, a vy byste pak odsávala součet těchto dvou částek.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: OSVČ a končící rodičovská dovolená – PPM na druhé dítě?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna