Třetí trimestr těhotenství – příprava na porod
Třetí trimestr, je třetí a poslední částí těhotenství. To, co na začátku začalo, jako jedna buňka, na konci třetího trimestru skončí narozením živého dítěte. V tomto článku se podíváme na to, co máte očekávat během třetího trimestru, na co si dávat pozor, a jak se připravit na nadcházející porod.
První a druhý trimestr těhotenství
Zatímco na začátku prvního trimestru nebylo nic víc než jedno oplodněné vajíčko, jedna jediná buňka, na jeho konci již máte ve svém bříšku deseticentimetrový plod, který váží 150 gramů. Na konci prvního trimestru má již dítě všechny hlavní orgány a již mu bije srdce. Více o prvním trimestru těhotenství.
Na konci druhého trimestru pak již má dítě asi 30 centimetrů a váží 900 – 1000 gramů. Má už vyvinuté hlavní smysly jako sluch a zrak, otevírá oči, vidí a slyší. Také již polyká plodovou vodu, pohybuje se, je možné slyšet tlukot jeho srdce nebo také spolehlivě určit jeho pohlaví. Více o druhém trimestru těhotenství.
Kdy začíná a kdy končí třetí trimestr
Třetí trimestr těhotenství začíná ve 28 týdnu těhotenství a končí porodem. Ten bývá v průměru kolem 40 týdne těhotenství, ale to je pouze průměr. Je běžné (a přirozené) že se děti rodí v období od 38 týdne těhotenství do 42 týdne těhotenství.
Během třetího trimestru také vaše dítě vyroste asi na dvojnásobek délky – na konci bude mít asi 48 – 54 centimetrů a bude vážit od 2,8 do 4 kilo (jsou ale i výjimky v obou směrech, větší či menší děti, nebo děti s vyšší či menší porodní váhou, udávaná čísla jsou jen průměrné hodnoty).
Jak probíhá vývoj dítěte ve třetím trimestru
Ve třetím trimestru dochází k finalizaci vývoje a „zrání“ všech orgánů a tělesných sytému vašeho dítěte, tak aby bylo připraveno na porod a samostatný život bez podpory vašeho těla. Zde je přehled těch nejpodstatnějších změn, které u dítěte probíhají ve třetím trimestru:
- Kosti: během 7 a 8 měsíce dochází k zahájení osifikace kostí, tedy chrupavčité kosti se začínají přetvářet na plnohodnotnou kostní tkáň. V tomto období z vás dítě „vysaje“ všechen vápník, proto je ve třetím trimestru důležité, aby váš jídelníček obsahoval hodně potravin, se zvýšeným obsahem vápníku (třeba mléko a mléčné výrobky).
- Pět smyslů: vaše dítě už bude mít plně rozvinuté všechny základní smysly – hmat, sluch, zrak, čich a chuť, dítě již vnímá rozdíl mezi světlem a tmou, vnímá zvuk vašeho hlasu (tak se nebojte na něj mluvit)
- Mozek: ve třetím trimestru roste mozek vašeho dítěte rychleji než v předchozích dvou trimestrech, dítěti se začínají zdát sny, začíná si samo regulovat tělesnou teplotu, častěji se hýbe
- Poloha dítěte – zhruba ve 34 týdnu těhotenství se také dítě otočí do jiné polohy, takže nyní bude mít hlavičku dolů, což je příprava na porod
Změny ve vašem těle ve druhém trimestru
Možná už na konci druhého trimestru máte pocit, že už neexistuje žádný způsob, jak byste mohla mít ještě větší břicho. Věřte, že třetí trimestr těhotenství vás vyvede z omylu. To pak budete mít pocit, že jste jen „obrovská“ koule.
Třetí trimestr je pak pro těhotné ženy již poměrně fyzicky náročný, budete mít problém s chůzí, bude se vám špatně sedět, budete mít pocit, že neustále potřebujete na záchod, bude se vám v noci špatně spát.
- Únava: ve třetím trimestru bude pociťovat silnou únavu, měla byste tedy hodně odpočívat a spát, s tím souvisí i to že poslední dva měsíce před porodem již většina žen nechodí do zaměstnání a zahajuje mateřskou dovolenou
- Pálení žáhy: v posledních týdnech těhotenství již vaše děloha silně tlačí na žaludek, což vede k tomu, že jeho obsah se dostává směrem nahoru. Budete tedy pociťovat silné a intenzivní pocity pálení žáhy. Pokud s tím máte velké problémy, poraďte se se svým lékařem ohledně nějakého vhodného prostředku, pro zmírnění pálení žáhy.
- Braxton Hicksovy kontrakce – zhruba od 37 týdne těhotenství se mohou začít objevovat slabé kontrakce, kterými se svaly vaší dělohy začínají připravovat na porod. U některých žen mohou být tyto „cvičné“ kontrakce natolik silné, že vyvolají zdání předčasného porodu.
- Těhotenské strie: s růstem a zvětšováním vašeho břicha se začínají objevovat těhotenské strie, předcházet jim můžete používáním vhodných hydratačních krémů
- Bolesti zad: rostoucí břicho posouvá těžiště vašeho těla a vystavuje vaše záda a zádové svalstvo značné a nepřirozené zátěži
- Zmatené sny: ve třetím trimestru řada žen zažívá bláznivé, zmatené sny, které jsou mnohem živější, zvláště pak v období těsně před porodem. Za to mohou zvýšené hladiny hormonů
I když pro vás mohou být poslední týdny těhotenství velmi fyzicky náročné, zkuste to ještě chvíli vydržet. Na konci vašeho trápení vás čeká krásné miminko, které si budete moci už za pár týdnů pochovat v náruči.
Příprava na porod
V druhé polovině třetího trimestru byste již měla mít připraveno vše, co budete potřebovat v prvních dnech a týdnech po porodu. Tedy veškerou potřebnou výbavu pro miminko. Po porodu, budete potřebovat nějakou dobu pro své vlastní zotavení, a také spoustu času, abyste se mohla věnovat svému novorozenému miminku. Na nějaké vyřizování / zařizování, bude jen minimální prostor.
Ve druhé polovině třetího trimestru, je také čas, abyste si sbalila tašku do porodnice. Některé děti se rodí v předstihu. Takže 2 – 4 týdny před porodem, je již nejvyšší čas, připravit si vše co budete potřebovat v porodnici
Na co nezapomenout ve třetím trimestru
Pokud jste tak zatím neučinili, třetí trimestr je poslední možnost, jak získat co nejvíce informací o tom, jak se pak máte starat o novorozence. Můžete ještě stihnout nějaký předporodní kurz, nebo si nastudovat vše potřebné z knih a na internetu.
Pokud jste ještě pro dítě nevybrali jméno, tak teď máte nejvyšší čas. Pokud jste se rozhodli, že nechcete znát pohlaví dítěte před porodem, musíte mít připravena hned dvě jména (pro kluka i pro holku).
Rozmyslete si také, jak to chcete mít při porodu. Jestli chcete, aby byl u porodu přítomen i otec dítěte (nebo jestli tam nechcete mít nějakou kamarádku nebo někoho z rodiny). Také zvažte, jak to během porodu chcete řešit s bolestí, jestli chcete rodit přirozeně i přes vyšší bolest, nebo jestli budete souhlasit s epidurální anestezií.
Připravte si doma zásoby na období těsně po porodu. V prvních několika dnech a týdnech po porodu, budou vaše možnosti někam zajít, nakoupit, něco zařídit jen velmi omezené. Zvláště pokud se nemůžete spolehnout na pomoc od manžela/ partnera nebo někoho z příbuzenstva, musíte mít doma dostatečné zásoby jídla a různých hygienických potřeb.
V posledních týdnech před porodem se snažte co nejvíce odpočívat a hodně spát. Porod a prvních pár dní po porodu, je hodně náročných. Musíte být připraveni, že v období po porodu se moc nevyspíte, a budete hodně unavená. Velmi si to usnadníte, pokud k porodu přijdete dostatečně odpočatá.
Snažte se také zbytečně nestresovat z blížícího se porodu. Pokud máte obavy z toho, jak moc bolí porod, tak je zkuste zaplašit. Ano, porod není bezbolestná záležitost, ale určitě to není tak hrozné, jak byste si možná mohla myslet. Dobré duševní rozpoložení vám určitě celý porod usnadní.
Diskuse: Třetí trimestr těhotenství – příprava na porod