Poradna: Budu mít nárok na mateřskou na druhé dítě?

<span></span>

Dobrý den, v listopadu 2014 mám první dítě. Tehdy jsem měla nárok na mateřskou a mohla si určit následně délku rodičovské. Tu pobírám do listopadu 2017. Smlouva na dobu určitou mi končila v říjnu 2014.

Nyní čekám druhé dítě, termín porodu září 2017, avšak již žádná smlouva netrvá. Budu mít nárok na nějakou mateřskou?

Případně jak je to s rodičovským příspěvkem? Mohu si zvolit, na jak dlouho ho chci?

A kdy ho začnu pobírat a v jaké výši? A mohu dovybírat rodičovskou na první dítě zvýšením měsíčního přídavku například do srpna 2017?

Děkuji

Terezie


Odpověď na dotaz: Budu mít nárok na mateřskou na druhé dítě?

V případě, že jste momentálně doma na rodičovské dovolené, a pobíráte rodičovský příspěvek, ale současně vaše zaměstnání skončilo již v roce 2014, pak s největší pravděpodobností na „mateřskou“ nárok mít nebudete.

Chápeme-li pod pojmem „mateřská“ opravdu mateřskou dovolenou, tak to je volno v zaměstnání v době před a po porodu. Pokud nejste zaměstnaná, pak vám logicky nemá kdo poskytnout takovou dovolenou.

Pokud je termínem „mateřská“ myšlena dávka peněžitá pomoc v mateřství (PPM), pak na tuto dávku je nárok pouze při splnění určitých podmínek:

  • V době zahájení PPM (což bývá 6 až 8 týdnů před porodem) jste zaměstnána (v zaměstnání kde za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění)
  • Nebo jste při zahájení PPM v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.
  • Nebo případně podnikáte jako OSVČ a platíte si dobrovolné nemocenské pojištění
  • Současně je pak třeba, aby v době zahájení PPM byla splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky
  • V době kdy jste na rodičovské dovolené a/nebo dostáváte rodičovský příspěvek nebo jste třeba nezaměstnaná, pak za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění, nemocenské pojištění za vás neplatí nikdo.

Z toho tedy vyplývá, že před narozením druhé dítěte nebudete splňovat ani jednu z podmínek nároku na „mateřskou“ (PPM).

V tuto chvíli byste nárok na PPM mohla mít pouze, pokud byste ještě před porodem stihla odpracovat 270 kalendářních dní, což je vzhledem k tomu, že jste již těhotná zcela nereálné.

Do narození druhého dítěte budete dostávat rodičovský příspěvek na první dítě, po narození druhého dítěte si budete podávat žádost o rodičovský příspěvek na druhé dítě.

U druhého dítěte podle aktuálních pravidel nebudete mít možnost volby – resp., aby bylo možné zvolit výši/délku rodičovského příspěvku u druhého dítěte, bude potřeba, aby dokládal příjmy otec dítěte. Vy sama možnost volby mít nebudete. Je ale pravděpodobné že se tyto pravidla budou od začátku roku 2018 měnit. Určitě je tak0 dobrý nápad si co nejdříve změnit výši rodičovského příspěvku (pokud máte možnost toto provést), tak abyste vyčerpala co nejvíce ze zbývající části RP.

 

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Budu mít nárok na mateřskou na druhé dítě?

Diskuse: 1
  • Custom avatar hana

    Dobry den, chtela bych se zeptat. Rodicovsky prispevek mi konci v srpnu. Cekame druhe dite a termin porodu mam 31.10. Jsem zamestnana a tudiz bych mela mit narok na materskou na kterou bych chtela nastoupit 8 tydnu pred porodem, pokud dobre pocitam tak to je 5.9. Vychazi tam jeste dva dny po skonceni rodicovske a nastup na novou materskou. Musim nastoupit do prace na ty dva dny? Mam nejake problemy tak muzu zazadat o neschopenku na ty dva dny nebo jakym zpusobem to muzu vyridit, abych nemusela do prace. Dekuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna