Poradna: Konec pracovní smlouvy a mateřská dovolená
Dobrý den, momentálně pracuji u zaměstnavatele se smlouvou na dobu určitou – jsem zástup za mateřskou dovolenou.
Kolegyně se sice vracet nebude, protože je těhotná, ještě jim to neřekla a mně smlouvu zatím neprodloužili.
Mezitím jsem zjistila, že jsem i já těhotná. Zatím jsem to zaměstnavateli neoznámila, jsem teprve v 10. týdnu, a čekám, až uplynou první 3 měsíce.
Smlouvu mám do 31. 7. 2017, ale plánovaný termín porodu zatím nemám, jen orientačně to vychází až ke konci října, cca 20.10. Je tedy situace, že mi smlouva skončí dříve než bych měla odcházet na mateřskou.
Mám i v této situaci nárok na mateřskou dovolenou a následně rodičovskou nebo jak se toto řeší? Moc děkuji za odpověď.
Odpověď na dotaz: Konec pracovní smlouvy a mateřská dovolená
Nárok na „mateřskou“ dovolenou ve smyslu opravdu „dovolenou“ vám může vzniknout pouze v době, kdy jste zaměstnaná. Pokud vám skončí pracovní poměr na dobu určitou, a vy budete nezaměstnaná, pak jaksi logicky vám už nemá kdo poskytnout dovolenou. V takovém případě se tedy nedá hovořit o „dovolené“.
Něco jiného je nárok na „mateřskou“ ve smyslu peněžitá pomoc v mateřství. PPM je dávka vyplacená na základě nemocenského pojištění. Vyplácí se zpravidla ve stejné době, kdy v zaměstnání čerpáte mateřskou dovolenou, jedná se ale o dvě odlišné věci.
Kdy je nárok na PPM?
Nárok na PPM je za předpokladu, že jsou splněny zákonem požadované podmínky. Tedy to, že v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem, konkrétní datum si pak určujete sama), jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění).
Nebo, že v době zahájení PPM, jste v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Ochranná lhůta je až 180 dní. Ochranná doba vzniká, pokud jste v době ukončení pracovního poměru těhotná. Pokud by však poslední zaměstnání, kde bylo zahájeno těhotenství, trvalo kratší dobu (třeba jen dva měsíce), pak je i ochranná doba kratší.
Nakonec také musí být splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění (zjednodušeně doby zaměstnání), v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství po skončení pracovní smlouvy
Pokud to tedy ve vašem případě bude tak, že jste těhotná, ale pracovní smlouva na dobu určitou vám skončí ještě před termínem zahájení PPM, pak i přesto nárok mít můžete. V dotazu sice není uvedeno, jak dlouho trvalo/bude trvat toto zaměstnání, ale budeme předpokládat, že to vyjde alespoň na 6 měsíců.
Vzhledem k tomu, že na konci pracovního poměru již budete těhotná, pak vám z něj plynně ochranná doba 180 dní. Při ukončení zaměstnání 31. 7. 2017, tedy budete v ochranné době až do 27. 1. 2018. Pokud byste termín porodu měla na konci října, zahájení PPM by vám vycházelo na cca začátek září. Tedy byste se bez problému vešla do ochranné doby.
Pokud budete současně splňovat podmínky minimální doby nemocenského pojištění 270 dní (tedy v posledním zaměstnání jste pracovala/budete pracovat cca 9 měsíců, nebo vám tam případě zasahuje i nějaké další předchozí zaměstnání), pak nárok na PPM máte.
Nárok na podporu po skončení zaměstnání
Po skončení pracovního poměru, tedy v měsíci srpen 2017 byste byla nezaměstnaná – zašla byste si na Úřad práce, a pravděpodobně byste měla nárok i na podporu v nezaměstnanosti (pokud máte/budete mít „odpracováno“ alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky). A na začátku září byste pak uplatnila nárok na PPM.
Nejednalo by se tedy o mateřskou dovolenou v pravém slova smyslu. Formálně byste byla stále nezaměstnaná, a dostávala peněžitou pomoc v mateřství.
Ostatní čtenáři si prohlédli:
- Na co má nárok těhotná nezaměstnaná na Úřadu práce
- Maximální rodičovská v roce 2024
- Peněžitá pomoc v mateřství po skončení studia na VŠ
- Kolik by mělo být výživné na dítě po rozvodu?
- Zakázaná jídla během těhotenství
- Přihlášení novorozence k zdravotní pojišťovně
- Práce a podnikání během rodičovské
- Jednorázové pleny pro miminko
- Jak rychle otěhotnět
- Jak poznám začínající porod
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nárok na mateřskou u 2. dítěte. Během čerpání PPM na 1. dítě (nástup v červenci 2015) mi skončila smlouva na dobu určitou (prosinec 2015, v té době ještě na mateřské). Poté jsem přešla na rodičovskou a současně si přivydělávala na dohodu (pojištění platil stát v rámci rodičovské).
Momentálně jsou dceři 2 roky a znovu jsem otěhotněla. Předpokládám, že nebudu mít nárok na mateřskou u 2. dítěte, pokud plynule navážu z první rodičovské a nebudu mezitím pracovat na smlouvu (resp. odvádět sociální zdravotní)??
Pokud bych se nechala nyní zaměstnat na „smlouvu“ (mám tu možnost u rodičů), stihnu odpracovat cca 230 – 250 dní do porodu, což předpokládám také nestačí ke vzniku nároku na PPM?
Pokud nárok nemám, nastupuji rovnou na rodičovskou? Od kterého dne se vyplácí – od porodu, před porodem?
Děkuji
Markéta
Dobry den mam dotaz mam narok na odporu kdyz mi tetkom konci materska dekuji
Dobrý den, před 4 lety jsem pracovala u personální agentury TOP Simix, poté jsem odešla na mateřskou dovolenou. Nyní mi skončila a chci nastoupit na jiné místo. Chtela jsem se zeptat jak je to s výpovědí. Musím si zpětně zažádat o výpověd nebo mi byla dána automaticky? Děkuji za odpověd. Petra
Poporodní deprese – jaké jsou příznaky a jak se dá léčit?
Kalkulačka rodičovská dovolená 2024 – zvýšení rodičovského příspěvku a další změny
Mateřská 2024: Nárok, délka, podmínky, výpočet peněžité pomoci v mateřství
Dětské přídavky 2024 – vláda plánuje zrušení příspěvku na dítě (sloučení sociálních dávek)
Návrat do zaměstnání po skončení mateřské nebo rodičovské dovolené – změna podmínek od roku 2025