Poradna: Podnikání jako OSVČ na vedlejší živnost během rodičovské

<span>To jestli během rodičovské dovolené pracujete na vedlejší pracovní poměr, na DPP nebo DPČ, nebo podnikáte jako OSVČ, ničemu nevadí. Roli nehraje ani výše vašeho příjmu.</span> To jestli během rodičovské dovolené pracujete na vedlejší pracovní poměr, na DPP nebo DPČ, nebo podnikáte jako OSVČ, ničemu nevadí. Roli nehraje ani výše vašeho příjmu.

Dobrý den, v listopadu 2015 jsem porodila dítě. Jsem nyní na rodičovské dovolené, a ještě cca jeden rok budu.  Zvažuji si vyzkoušet podnikání, jen jako přivýdělek, na vedlejší živnost.

Z čeho se prosím bude vypočítávat, mateřská, když se nám zadaří druhé dítě?

Z prvního zaměstnání, nebo z mého pokusu o podnikání? A kdyby to mělo být z podnikání, musím něco někde platit? Nebo kolik by to tak mohlo být?

Chtěli bychom s manželem ještě jedno dítě, zatím ale nejsem těhotná a nevím, zda se to stihne do skončení rodičovské.

děkuji za Váš čas strávený nad odpovědí k mé otázce


Odpověď na dotaz: Podnikání na vedlejší živnost během rodičovské

Možnost pracovat nebo podnikat (tedy obecněji vykonávat výdělečnou) činnost v době, kdy jste na rodičovské dovolené a/nebo dostáváte rodičovský příspěvek, není v zásadě nijak omezena. Pouze v případě rodičovského příspěvku, v současné době stále platí omezení u dětí do 2 roků. Ty nesmíte dávat do školky/jeslí na dobu delší než 46 hodin v měsíci.

Podnikání jako OSVČ během rodičovské

Jinak ale to, jestli pracujete na nějaký hlavní nebo vedlejší pracovní poměr, na DPP nebo DPČ, nebo podnikáte jako OSVČ, ničemu nevadí. Roli nehraje ani výše vašeho příjmu.

Pokud jste v současné době na rodičovské dovolené (tedy váš pracovní poměr i nadále trvá a vy jen nyní čerpáte rodičovskou dovolenou), pak je to pro vás snazší v tom, že budete mít podnikání jako vedlejší činnost – nemusíte si tedy platit zálohy na zdravotní pojištění (zdravotní pojištění za vás platí stát).

Obdobné je to pak i se sociálním pojištěním. Při zahájení zálohy neplatíte. Až v následujícím roce, po podání daňového přiznání a přehledu o příjmech OSVČ, který pak dokládáte na svoji zdravotní pojišťovnu a na ČSSZ, budete případně doplácet sociální/zdravotní. Na základě toho jak vysoké budete mít příjmy/výdaje.

Nárok na mateřskou po skončení rodičovské

Co se týká případného nároku na mateřskou na druhé dítě, pak bude pochopitelně záležet na tom, kdy byste byla těhotná, a kdy by se mělo druhé dítě narodit.

Pokud by to mělo být ještě během stávající rodičovské dovolené. Nebo i po jejím skončení, pokud byste se vrátila do zaměstnání a pracovala pro tejného zaměstnavatele do roků věku prvního dítěte, pak máte nárok na mateřskou (PPM, peněžitou pomoc v mateřství) ve stejné výši, jako u prvního dítěte. Resp. výpočet bude prováděn ze stejného vyměřovacího základu – reálná výše PPM může být o něco málo vyšší (max. pár desítek, nebo stovek korun za měsíc).

Nárok na mateřskou při podnikání jako OSVČ – vedlejší činnost

Výkon podnikání jako OSVČ ve vedlejší činnosti, by na případný nárok na PPM nemusel mít žádný vliv. V případě, že vykonáváte více činností (a je jedno, jestli to jsou dvě různá zaměstnání, nebo právě kombinace práce na HPP a podnikání na vedlejší činnost), se případný nárok na mateřskou posuzuje pro každou z těchto činností samostatně.

Na základě výkonu SVČ (podnikání jako OSVČ), by vám nárok na mateřskou mohl vznikat pouze v případě, že byste si začala platit nemocenské pojištění (to je u OSVČ dobrovolné). Pokud by pak byly splněny všechny podmínky – minimální doba účasti na nemocenském pojištění 180 dní za poslední rok (resp. 270 dní za poslední 2 roky), pak by vám případně mohl vznikat nárok i na PPM na základě podnikání.

Pokud podmínky pro nárok na mateřskou jako OSVČ splňovat nebudete, tak se nic neděje. Nárok na PPM byste měla mít na základě HPP, ve kterém čerpáte rodičovskou dovolenou.

S ohledem na rodičovskou dovolenou a podnikání jako OSVČ, je zde ještě to, že pokud byste se po skončení rodičovské nevracela zpět do zaměstnání, pak při ukončení pracovního poměru se automaticky z OSVČ vedlejší stáváte OSVČ na hlavní činnost. Z toho pak vyplývá třeba povinnost platit vyšší zálohy na sociální/zdravotní apod.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Podnikání jako OSVČ na vedlejší živnost během rodičovské

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna