Poradna: Budu mít nárok na mateřskou po skončení pracovní smlouvy na dobu určitou?

<span>Aby byl nárok na PPM, tak v posledních dvou letech (před zahájením PPM) musíte být zaměstnaná alespoň po dobu 270 kalendářních dní.</span> Aby byl nárok na PPM, tak v posledních dvou letech (před zahájením PPM) musíte být zaměstnaná alespoň po dobu 270 kalendářních dní.

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, jak postupovat.

31.1. 2020 mi skončila smlouva na dobu určitou, už pár měsíců jsem na neschopence z důvodu těhotenství.

Od 1. 6. 2020 bych měla jít na mateřskou dovolenou (15. 7. 2020 mám termín porodu).

Musím jít na sociální úřad, zdravotní pojišťovnu nebo se hlásit na pracovní úřad?

Za odpověď moc děkuji


Odpověď: Budu mít nárok na mateřskou po skončení pracovní smlouvy na dobu určitou?

Pokud vám skončil pracovní poměr na dobu určitou k 31. 1. 2020, tak byste pravděpodobně měla mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství („mateřskou“). V dotazu ale bohužel nejsou uvedeny všechny podstatné informace, takže vám to nemohu potvrdit se 100% jistotou.

Mateřská dovolená po skončení zaměstnání

V dotazu píšete, že byste měla mateřskou dovolenou zahajovat 1. 6. 2020. Ve vašem případě se ale nebude jednat o mateřskou dovolenou. Mateřská dovolená je poskytována zaměstnavatelem. Ten má povinnost těhotným ženám poskytnout mateřskou dovolenou (omluvené volno ze zaměstnání).

Pokud jste nyní nezaměstnaná (byť v pracovní neschopnosti), tak vám nemá kdo poskytnout dovolenou. Ve vašem případě se tedy nedá hovořit o mateřské dovolené (v tom smyslu, jak tento termín chápe zákon).

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) po skončení zaměstnání

Něco jiného je ale případný nárok na peněžitou pomoc v mateřství. PPM a mateřská dovolená spolu vzájemně až tak nesouvisí. Můžete být na mateřské dovolené bez nároku na peněžitou pomoc v mateřství, stejně jako je možné dostávat peněžitou pomoc v mateřství, a při tom nebýt na mateřské dovolené.

Mezi základní předpoklady, abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, patří především to, že máte splněnu podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění. Ta je 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

V dotazu to neuvádíte – aby byl nárok na PPM, tak v posledních dvou letech (před zahájením PPM) musíte být zaměstnaná alespoň po dobu 270 kalendářních dní.

Ochranná doba pro nárok na mateřskou

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení „mateřské“ (čerpání PPM) jste stále zaměstnána, nebo alespoň v ochranné době, která je až 180 dní od skončení zaměstnání. Pokud jste byla těhotná již v době, kdy vám skončilo poslední zaměstnání, tak po jeho skončení běží ochranná doba.

Její délka je až 180 dní – pokud by poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná doba jenom 3 měsíce (cca 90 dní). Pokud ale trvalo delší dobu (než 180 dní), tak je maximální doba ochranné doby právě jen 180 dní.

Píšete, že vám pracovní poměr skončil k 31. 1. 2020. V takovém případě vám ochranná doba trvá až do 30. 7. 2020.

Nemocenská po skončení zaměstnání

Pokud byla vaše pracovní neschopnost (z důvodu rizikového těhotenství) zahájena ještě během vašeho pracovního poměru (nebo po jeho skončení, do 7 dní od ukončení PP), pak můžete být na neschopence až do zahájení PPM (6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu).

Do té doby byste měla dostávat nemocenské dávky. V zásadě se tedy nemusíte „o nic starat“.

V příslušné době – tj. 6 – 8 týdnů před porodem, vám váš lékař vyplní formuláře s žádostí o PPM (peněžitou pomoc v mateřství) a současně vám ukončí neschopenku (není možné být v pracovní neschopnosti a současně dostávat PPM).

Není tedy potřeba, abyste něco „řešila“ ve vztahu ke zdravotní pojišťovně nebo k Úřadu práce. Na Úřadu práce si budete vyřizovat až rodičovský příspěvek (po skončení vyplácení PPM, resp. několik týdnů před ukončením výplaty PPM).

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Budu mít nárok na mateřskou po skončení pracovní smlouvy na dobu určitou?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna