Jaké jsou sociální dávky pro matku s dítětem v roce 2024?
Zajímalo by vás, na jaké sociální dávky, nebo jinou podporu máte nárok v době těhotenství, po porodu nebo až se budete starat o dítě? V tomto článku se podíváme na jaké všechny sociální dávky a podporu má nárok matka s dítětem.
Uvedené informace se budou týkat především situací, kdy se matka stará o dítě sama (samoživitelka). Pro informace o tom, jak je to s dávkami a podporou pro rodinu s dítětem (dětmi), se podívejte na tento článek: Sociální dávky pro rodinu s dítětem v roce 2024.
Pozn.: většina zde uvedených informací se pak vztahuje i na otce samoživitele, s výjimkou některých dávek, které jsou specificky určené pouze pro těhotné ženy, nebo pro ženy, které prodělaly porod.
Dávky a podpora během těhotenství 2024
Již během těhotenství může vznikat nárok na některé dávky. V případech, kdy je těhotná žena zaměstnána, a je u ní indikováno rizikové těhotenství, může jí být doporučena pracovní neschopnost. V takovém případě má nárok na nemocenské dávky (stejné jako při pracovní neschopnosti z důvodu nemoci či úrazu). Více najdete v článku Nemocenské dávky při rizikovém těhotenství v roce 2024
Další případ je situace, kdy těhotná žena v těhotenství i nadále pracuje, ale nemůže již vykonávat stejnou práci jako před tím, než otěhotněla (třeba z důvodu manipulace s těžkými předměty). Pokud ji zaměstnavatel během těhotenství převede na jinou pracovní pozici, a jí kvůli tomu klesne mzda, pak má nárok na dávku „vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství“. Ten je pak vyplácen po celou dobu těhotenství ve výši, která odpovídá rozdílu mezi původním (vyšším) platem a současným (nižším) platem.
Mateřské dávky 2024
Již před porodem může mít žena nárok na další dávky. Jedná se o peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na tuto dávku mají především zaměstnané ženy, nebo i některé OSVČ (které si platí dobrovolné nemocenské pojištění). Peněžitá pomoc se vyplácí v souvislosti s nástupem na mateřskou dovolenou. Ta začíná cca 6 – 8 týdnů před porodem.
Mateřská (PPM) pak trvá 28 týdnů (pokud se narodí jedno dítě) nebo 37 týdnů (pokud se narodí dvě děti, nebo 3 či více). Výše PPM se počítá z příjmů z posledního zaměstnání (pojištěné činnosti). Pokud je žena před porodem nezaměstnaná (ale stále v ochranné lhůtě 180 dní) nebo pokud je doma na rizikovém těhotenství, pak nemocenské dávky nebo podpora v nezaměstnanosti, nijak neovlivňují výši PPM. Pro výpočet výše PPM můžete použít tuto kalkulačku mateřské v roce 2024.
Na PPM je nárok, pokud byla žena účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnanec nebo OSVČ s dobrovolnou platbou NP) alespoň 270 kalendářních dní, v posledních dvou letech. V době nástupu na mateřskou, také musí být zaměstnána (byť klidně na rodičovské dovolené nebo v pracovní neschopnosti), nebo alespoň v ochranné době, což je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.
Pokud žena nesplňuje nárok na PPM, má nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození miminka.
Dávky a podpora v souvislosti s porodem 2024
Pokud se ženě narodí první nebo druhé dítě, může mít nárok na další sociální dávku, kterou je porodné. To je ve výši 13000 Kč (při narození prvního dítěte) nebo 10000 Kč na druhé dítě) nebo 23000 Kč (pokud se narodí dvojčata).
Nárok na porodné je v případě že příjem matky (samoživitelky) v posledním kalendářním čtvrtletí nepřekročí částku 18 765 Kč měsíčně. Pokud by se zohledňoval i příjem otce dítěte, pak je to 29 673 Kč měsíčně. Kalkulačku pro výpočet nároku na porodné v roce 2024 najdete zde.
Rodičovské dávky 2024
Po skončení výplaty mateřských dávek (PPM) nebo k datu narození dítěte je nárok na rodičovský příspěvek. Na ten má nárok osoba, která zajišťuje řádnou celodenní péči o dítě. Rodičovský příspěvek je možné rozložit maximálně do 4 roků dítěte (u dětí narozených do 31. 12. 2023) nebo maximálně do 3 roků (u dětí narozených od 1. 1. 2024). Jsou ale i jiné varianty – to jak dlouhou rodičovskou si můžete zvolit, si spočítejte v této kalkulačce pro rok 2024.
Výše rodičovského příspěvek je vždy a pro všechny stejná. Celkem se jedná o částku 350 000 Kč na jedno dítě nebo 525 000 Kč na dvojčata. A liší se jen doba, za kterou je tato suma peněz vyčerpána. Maximální možná měsíční výše RP je v roce 2024 ve výši 53 910 Kč (musí být ale splněny příslušné podmínky).
Pokud žena neměla nárok na mateřskou, pak je možné zvolit rodičovský příspěvek pouze do 13 000 Kč měsíčně. Pokud byl nárok na mateřskou (resp. pokud je možné alespoň u jednoho rodiče určit vyměřovací základ pro PPM, pak může být měsíční částka rodičovského příspěvku i vyšší).
Při pobírání rodičovského příspěvku také nesmí dítě, které má méně než 2 roky, trávit více než 92 hodin měsíčně ve školce nebo v jeslích.
Vyživovací povinnost otce
Kromě toho, že otec dítěte (pokud je známý), má vyživovací povinnost vůči dítěti (výživné/alimenty), má současně i vyživovací povinnost vůči matce dítěte.
Tento nárok je možné uplatnit již během těhotenství. Buďto se dohodne na výši podpory s otcem jejího dítěte, nebo se může obrátit na soud, který stanoví výši výživného pro matku (podobně, jako se to řeší při určení vyživovací povinnosti na dítě).
Viz: Kalkulačka výživné (alimenty) na dítě 2024
Žena má nárok na pravidelný měsíční příspěvek na úhradu výživy. Kromě toho, žena může po otci dítěte vyžadovat jednorázový příspěvek v souvislosti s porodem. Je ale důležité rozlišit čeho se náklady týkají. Třeba nákup těhotenského oblečení, potravinové doplňky pro těhotné ženy, platba za léky ap., je v pořádku. Tento jednorázový příspěvek se pak ale nevztahuje na náklady za dítě (na nákup kočárku a další výbavy pro dítě).
Nárok na vyživovací povinnost otce vůči matce dítěte je také nutné uplatnit nejpozději do 3 let od narození dítěte, jinak dojde k jeho promlčení.
Přídavky na dítě 2024
Po narození dítěte je také možné žádat o přídavky na dítě. Na ty je nárok, pokud příjem ženy v rozhodném období nepřekročil 3,4 násobek životního minima. Pak je nárok na přídavek na dítě ve výši 1330 Kč měsíčně (na dítě do 6 roků).
Viz kalkulačka výpočet přídavky na dítě v roce 2024
Ostatní sociální dávky a podpora
Pak jsou také další sociální dávky, které tedy již nejsou určeny primárně pro těhotné ženy nebo matky s dítětem, ale při splnění podmínek o ně může žádat každý.
Je to například příspěvek na bydlení. Ten se aplikuje, pokud má žena nízké příjmy (což obvykle po narození dítěte většina samoživitelek skutečně má) a současně vysoké náklady na bydlení. O příspěvek na bydlení je možné žádat jen na byt (dům) v osobním vlastnictví, nebo družstevní byt, nebo na byt (dům), kde má žadatel uzavřenou nájemní smlouvu. Konkrétní podmínky a výše rodičovského příspěvku se pak odvíjí od počtu osob, které zde mají trvalý pobyt. Záleží ale i na velikosti města, ve kterém žadatel o dávku, žije.
Z ostatních sociálních dávek je pak možné ještě uvažovat o dávkách pomoci ve hmotné nouzi. Ty se aplikují pro osoby, které nemají žádné příjmy, nebo jejichž příjmy jsou nižší než zákonem stanovené životní či existenční minimum (po odečtení nákladů na bydlení). Pak je případně nárok na příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení nebo případně na jednorázovou pomoc pro osoby ve hmotné nouzi.
Ostatní čtenáři si prohlédli:
- Jak zpevnit břicho po porodu
- Jak často koupat novorozence
- Vycházky během rizikového těhotenství
- Co se nesmí dělat v těhotenství
- Jak koupat miminko v kyblíku
- Těhotenská dieta
- Změny v ženském těle v prvním trimestru
- Co dělat když dítě pořád nemůže usnout?
- Změny u rodičovského příspěvku 2024
- Látkové pleny pro miminko
Dobrý den
Jsem v současné době druhý měsíc v pracovní neschopnosti po operaci,neschopnost dále trvá.Koncem března mi končí pracovní smlouva.Obdržela jsem dopis od zaměstnavatele,že semnou ukončují pracovní poměr a smlouvu dál neprodlouží. Je možné zažádat o nějaký příspěvek,doplatek, ted po dobu pracovní neschopnosti,když jsem matka samoživitelka,ale s tím,že jedno dítě mám ve své péči a pobírám na něj 3.tis. alimenty a druhé dítě ve střídavé péči a na to nepobírám nic?Na obě děti pobírám přídavek na dítě,celkem 1200kč.Bydlím v bytě,který mám pronajatý s trvalým pobyte s tím,že trvalý pobyt mám v bytě jen já.Byt je družstevní.Když už jsem jednou žádala o příspěvek na bydlení,tak mi bylo řečeno,že příspěvek na bydlení nedostanu,protože byt není v osobním vlastnictví.Můžete prosím poradit co bych měla udělat,abych měla nárok na nějaký příspěvek?
Děkuji za odpověd
S pozdravem hezkého dne
milá maminko ,dávky na které máte nárok dle mého mínění máte ,ale paní na úřadu je neochotná a nechce Vám poradit a posloužit ačkoliv je to její zaměstnání .Pokud vyčkáte hodinové i dvouhodinové fronty a i přesto Vám odmítne pracovnice nepříjemná jako tady v teplicích přiznat dávku obratte se na vedoucí -nadřízenou .Může se stát ,že ani ta Vám nepomůže jelikož asi nejste tmavé pleti,Takže budete diskriminovaná Vy,ale nikdo Vám asi nepomůže ,systém dávek je katastrofa někdy mi připadá ,že to dávají pracovnice ze své kapsy jsou neochotní a nepříjemní ,ale to je jim jedno a všem v tomto státě všichni jsou to děti komunistů tak to vypadá a vypadat bude mnohem hůře .Je mi to líto ,ale je to tak .Stěžovat si můžete ,ale nikdo postižen nebude a jim je ůplně jedno ,že máte nárok na dávku -mohu poradit nedat se a neustále otravovat a křičet snad se dovoláte :-)přeji hodně štěstí s arogantními pracovnicemi namyšlenými nevím na co takové vzdělání zase nemají :-)))
Dobrý den chci se jen zeptat ,zda dcera kdy je doma s 2 letým dítětem a za měsíc má termín porodu druhého dítětě má nárok na nějaký příspěvěk kromě těch 220000Kč, Byla OSVČ přerušila si činnost když je nyní doma na mateřské. Děkuji za odpověď
Poporodní deprese – jaké jsou příznaky a jak se dá léčit?
Kalkulačka rodičovská dovolená 2024 – zvýšení rodičovského příspěvku a další změny
Mateřská 2024: Nárok, délka, podmínky, výpočet peněžité pomoci v mateřství
Dětské přídavky 2024 – vláda plánuje zrušení příspěvku na dítě (sloučení sociálních dávek)
Návrat do zaměstnání po skončení mateřské nebo rodičovské dovolené – změna podmínek od roku 2025