Jaké jsou sociální dávky pro rodinu s dítětem v roce 2024?
Plánujete s manželem (partnerem) narození miminka? Nebo jste již dokonce těhotná, a zajímalo by vás, jak na tom budete v těhotenství a po porodu, po finanční stránce? V tomto článku přinášíme souhrnný přehled všech různých dávek, a typů finanční podpory, na které máte nárok, jako těhotná žena, nebo jako rodina s dítětem.
Sociální dávky a podpora během těhotenství 2024
V době těhotenství, je minimálně zpočátku, velká většina žen standardně zaměstnaná. Někdy je ale lékařem doporučena pracovní neschopnost po celou dobu (nebo třeba v druhé části) těhotenství (rizikové těhotenství). V takovém případě je pak žena zpravidla doma, v pracovní neschopnosti a má nárok na nemocenské dávky (při splnění stejných podmínek, jako u běžné nemoci či úrazu). Tady najdete, jak je to s nemocenskou během rizikového těhotenství v roce 2024.
Mateřská a peněžitá pomoc v mateřství v roce 2024
V době 6 – 8 týdnů před porodem pak vzniká nárok na „mateřskou“. Pokud jsou splněny podmínky – tedy minimální odpracovaná doba 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, pak je nárok na tyto peníze. Pokud podmínky splněny nejsou, tak má žena nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte.
Na mateřskou (PPM – Peněžitá Pomoc v Mateřství), pak může mít nárok i otec dítěte. Ten o ni však může žádat nejdříve po ukončení 6 týdne po porodu (žena má nárok už 6 – 8 týdnů před porodem). Podrobné informace o podmínkách a nároku na peněžitou pomoc v mateřství v roce 2024, najdete zde. V této kalkulačce si také můžete spočítat, kolik bude moje mateřská v roce 2024?
Sociální dávky – porodné 2024
Pokud se ženě narodí první nebo druhé dítě, může mít nárok na porodné. To je ve výši 13000 Kč na první dítě nebo 10000 Kč na druhé dítě (nebo 23000 Kč, pokud se narodí obě dvě děti současně jako dvojčata).
Nárok na porodné je, pokud jsou příjmy rodiny (průměrný příjem otce i matky dítěte v posledním kalendářním čtvrtletí před porodem), nižší než 2,7 násobek životního minima (výpočet životního minima viz: Kalkulačka životní minimum v roce 2024).
Pro rodinu, které se má narodit první dítě, je v roce 2024 nárok na porodné, až do příjmu 29 673 Kč.
Pro rodinu, která již má jedno dítě do šesti let, a nyní se jí má narodit druhé dítě, je nárok na porodné, až do příjmu 36 369 Kč.
Tady jsme pro vás připravili podrobné informace o nároku na porodné. To jestli má vaše rodina nárok na porodné si můžete spočítat i v této kalkulačce: výpočet porodné 2024.
Rodičovský příspěvek 2024
Po narození dítěte, nebo poté, co je ukončena mateřská dovolená (resp. ukončena výplata peněžité pomoc v mateřství) máte nárok na rodičovský příspěvek. Ten je v roce 2024 ve výši 350 000 Kč nebo 525 000 Kč na dvojčata (vícerčata).
Při splnění podmínek si pak můžete vybrat, jestli ho budete mít na dva nebo tři nebo čtyři roky (nebo i jinou variantu). Nejvyšší možná rodičovská je 13 000 Kč měsíčně – pokud jste neměli nárok na PPM (nebo není možné doložit příjem otce dítěte).
Jinak je možné mít rodičovský příspěvek až do výše mateřské (30ti násobek ze 70% vyměřovacího základu.
Úplně ta nejvyšší rodičovská je v roce 2024 ve výši 53 910 Kč měsíčně na jedno dítě nebo 80 865 Kč na dvojčata. Více o tom, jak je to s možností volby rodičovského příspěvku nebo si to spočítejte v této kalkulačce pro výpočet rodičovské v roce 2024.
Přídavky na dítě v roce 2024
Po narození dítěte je také možné žádat o přídavky na dítě. Ty jsou pro dítě do 6 roků ve výši 1330 Kč měsíčně. Pokud jsou příjmy rodiny v rozhodném období nižší než 3,4 násobek životního minima, nárok na dávku je. Více viz Kalkulačka přídavky na dítě 2024.
Přídavky na bydlení pro rodinu v roce 2024
Při narození dítěte (dětí) se u mnoha rodin značně zhoršuje jejich finanční situace. Pokud je rodina odkázána pouze na příjem otce dítěte a sociální dávky (rodičovská, mateřská nebo třeba přídavky na dítě), pak mohou mít nárok třeba i na přídavky na bydlení.
O přídavky na bydlení může žádat majitel bytu (domu) v osobním vlastnictví nebo jsou i na družstevní byt, nebo pokud má žadatel uzavřenu nájemní smlouvu na byt (dům). Nárok na příspěvek na bydlení i u podnájmu – pokud je to podnájem celého bytu (může se jednat například o družstevní byt).
Podmínkou už ale není to, abyste v daném bytě (domě) měli trvalé bydliště. Pak už bude záležet jen na tom, kolik osob v daném bytě (domě) žije (má zde trvalý pobyt), o jak velké se jedná město, a jaké jsou náklady na bydlení a příjmy rodiny. O příspěvek na bydlení se žádná na Úřadu práce a je nutné dokládat příjmy a náklady na bydlení vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí.
Pozor jen na to, že mnoho „mladých“ rodin má hypotéku na bydlení a tím pádem jim zůstává jen málo peněz. Peníze, které ale platíte za hypotéku, se nepovažují za náklady na bydlení. Tam patří jen nájem, platby za elektřinu, vodu, plyn apod. Takže pokud platíte hypotéku, tak i když za bydlení vydáváte značnou sumu, na přídavky na bydlení mít nárok spíše nebudete.
V roce 2024, bylo zrušeno mimořádné zvýšení příspěvku na bydlení. Na příspěvek může mít kvůli tomu nárok méně domácností a mohou dostat i nižší částku. Více viz tato kalkulačka přídavky na bydlení v roce 2024.
Jiné sociální dávky pro rodinu
Mohou nastat i situace, kdy má žena jen velmi nízkou rodičovskou a otec dítěte je nezaměstnaný nebo pracuje jen za minimální mzdu (ta je v roce 2024, o 1600 Kč vyšší, od 1. 1. 2024 je to 18 900 Kč měsíčně). V takovém případě pak může vznikat nárok třeba i na dávky hmotné nouze. Tedy především na příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení. Zde pak záleží na tom, kolik osob žije ve společné domácnosti a jaké jsou jejich příjmy. I o tyto dávky pomoci ve hmotné nouzi je možné požádat na místním Úřadu práce
Ostatní čtenáři si prohlédli:
- Jak začíná porod
- Kolik stojí umělé oplodnění?
- Jak otěhotnět po vysazení antikoncepce
- Jak otěhotnět ve 40
- Ochranná lhůta pro mateřskou po skončení zaměstnání
- Zakázaná jídla během těhotenství
- Co jíst během kojení
- Jak se pozná rýma u novorozence
- Epidurál (epidurální anestezie)
- Výpočet mateřské u OSVČ 2024
Diskuse: Jaké jsou sociální dávky pro rodinu s dítětem v roce 2024?
- Chřipka během těhotenství – jak léčit a jaká jsou rizika?
- Výpočet: Nástup na mateřskou dovolenou (začátek mateřské)
- Kalkulačka rizikové těhotenství 2024 – neschopenka, nemocenská, vycházky, mateřská
- Prodloužení rodičovské dovolené, obnovení ukončené mateřské, nárok na zkrácení úvazku
- Co čekat, když čekáte dvojčata? Na co máte nárok v roce 2024
- Kalkulačka výživné na dítě v roce 2024
- Výpočet ošetřovné 2024: Kdo má nárok na OČR? (i ve školním roce 2023/2024)
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti po rodičovské dovolené 2024 (kalkulačka, podmínky)
- Kalkulačka: Nezabavitelná částka a výpočet srážek při exekuci na plat 2024
- Výpočet: Od ledna 2024 se životní minimum nemění – zvýšení je v nedohlednu
- Kalkulačka PPM – výpočet peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ 2024
- Kalkulačka: Výpočet mateřské dovolené pro OSVČ v roce 2024
- Sociální dávky: Příspěvek na bydlení 2024 – nárok, podmínky, kalkulačka
- Kalkulačka: Výpočet mateřská pro OSVČ v roce 2024
- Kalkulačka životní minimum: Výpočet životního minima od 1. 1. 2024
- Jaké jsou sociální dávky pro matku s dítětem v roce 2024?
- Kalkulačka výživné na dítě v roce 2024
- Co se mění v roce 2024? Změny u mateřské, rodičovské a u sociálních dávek
- Na co má nárok matka samoživitelka s dítětem (dětmi) 2024
- Nárok na řádnou dovolenou v zaměstnání po mateřské nebo rodičovské v roce 2024
- Rodičovská dovolená bez rodičovského příspěvku (vyčerpání RP, bez nároku na RP)
- Proplacení dovolené po mateřské – kalkulačka, podmínky, kdy je nárok?
- Nárok na mateřskou u druhého dítěte 2024 – počítá se pro nárok na mateřskou i rodičovská?
- Kalkulačka přídavky na bydlení 2024 – kdo má nárok, a kolik dostane?
- Daňová sleva na manželku 2024 – jak se mění podmínky pro uplatnění slevy?
- Neplacené volno po skončení rodičovské – mohu dostat výpověď?
- Brigáda na DPP během mateřské dovolené – mohu si přivydělat bez omezení?
- Nárok na mateřskou na druhé dítě – OSVČ vedlejší (podnikání během rodičovské)
- Pracovní neschopnost po rodičovské dovolené – rizikové těhotenství (druhé dítě)
- Podnikání během rodičovské – nárok na mateřskou na druhé dítě?
Dobrý den,
jsem studentka denního studia (VŠ) a zároveň jsem byla zaměstnána na hlavní pracovní poměr, který bohužel skončil výpovědí ve _3- měsíční zkušební době ze strany zaměstnavatele neboť jsem onemocněla a jsem nyní v režimu pracovní neschopnosti.
V současné chvíli očekávám narození dítěte. Můj dotaz zní na jaké dávky a v jaké výši mám jako nastávající maminka nárok.
Děkuji za odpověď
Zkuste se podívat třeba na:
https://materska.org/poradna-rodicovsky-prispevek-miminko-po-ukonceni-studia-vs/
https://materska.org/poradna-mam-narok-na-materskou/
https://materska.org/poradna-neprodlouzeni-smlouvy-na-dobu-urcitou-v-tehotenstvi/